Göksu'nun uyku eğitimi - 2 yaş

Veee beklenen yazıyı yazmak için sonunda oturabildim bilgisayar başına. Malum Deniz hanımın 40ı çıkınca huyu değişti, yenidoğan mahmurluğu geçti vs vs.


Şimdi öncelikle ne vaziyetten 9 günde ne vaziyete geldiğimizi anlatayım.

Her öğlen ve her akşam pijamasını uyku tulumunu giydirip evdekilere iyi uykular dileyip arabaya iniyorlardı. Yaho 20-25dk dolaştırıp uyutuyordu, oto koltuğunda bayılan Göksu çuval gibi sırtta eve geliyordu. Öğlenleri 13:00 gibi uyuyordu, 1-1,5 saat. Akşamları da 21:00 gibi uyuyordu. Sabaha kadar birkaç defa "baba" diye seslenip/ağlayıp Yaho'dan emzik ya da suluk istiyordu (yatağında bulamayınca).

Ben 37-38 haftalık hamileydim ve üzerimdeki 25kg ile sağımdan soluma bile dönemiyordum. Sonra da Deniz doğdu, huzursuzluk yaratmayalım diye diye birkaç hafta sürdü bu otomobilde uyutma durumu. Artık puseti bile kesmiyordu. Evde uyutmaya çalışınca ise ağlamalar zırlamalar, bizi yıpratıyordu baya.

Daha önce 20 aylıkken 1 günde düzene sokmuştuk bu yazımda bahsetmiştim: tıktık ama artık o da işlemiyordu çünkü ikimizi birden odada istiyordu ama artık Deniz'in varlığında bu pek mümkün değildi. Yaho uyutmaya çalışınca anne diye, ben uyutmaya çalışınca baba diye ağlıyordu.

Bir süre sonra ben bi cesaret evde uyutmayı deneyeceğim dedim. Yaho'nun her gn ofisten gelip Göksu'yu uyutması pek sürdürülebilir değildi sonuçta. Dikişlerim birazcık iyileşince, Deniz'i Leyla teyzeye verip, girdim Göksu'nun odasına, yattım yatağına (yer yatağı), o da odada yanıma gele gide, salonda oyuncakları ile oynayıp sıkılınca yanıma kıvrılıp uyuyordu. Bazen yarım saat bazen 1,5 saat sürüyordu. O sırada bana yaptığı işkenceleri anlatamam. Tam yeni kardeş ve 2 yaş sendromunun etkilerini görüyorduk. Beni saçımdan başımdan çekiştirip uyandırmaya çalışmalar, ahşap oyuncaklarını kafama fırlatmalar... O sırada bir de içerden Deniz'in sesi geldi mi benim stres seviyem100 e fırlıyordu.


Şu an geldiğimiz nokta ise (hala mezun olmadık), Odasının kapısını kapatıyoruz, ve kapısının önünde oturuyoruz, o 3-5 defa bizim orada olup olmadığımızı kontrol ediyor kapıyı açıp, sonra gidip yatağında uyuyor. Toplam 10-15 dk mızı alıyor. Ağlamaca falan yok, keyifle gidiyor odasına şarkılar söyleyerek.Danışmanlık almaya nasıl karar verdim?


Instagramdan tanışıp arkadaş olduğum Bircan'la konuşuyorduk devamlı. Kızı Asya Göksu'dan 15 gün büyük. Aylarca emerek uyuduğu için çok sıkıntılıydı Asya'nın uykuları da. Sonra uyku danışmanı Burcu hanımla (lalabayuyku) çalışmaya başladılar ve bir mucize gerçekleşiyordu gözümün önünde. Bircan da şoktaydı. Çok kısa sürede çok yol aldılar. Bircan bana "Ekin çok pişmanım, danışmanlığı aylar önce alsaymışım, eziyet etmişim kendime de ona da" diyordu.

Ben de kendimde gücü bulunca hemen eğitim vermeye başlayacaktım. Bu konuda bir sürü kitap okuduum, her yönteme hakimim diye düşünüyordum. Kim West, Harvey Karp, Tracy Hogg, Pedagog Gözde Erdoğan hepsini okudum. Daha önce Gözde Erdoğanın söyledikleri 20 aylıken işe yaramıştı ama ilerletememiştik, yani odadan çıkamamıştık ve uzun sürüyordu uykuya geçişi o zamanlar.

Bircan'ın bir cümlesi bende ışığı yaktı, danışmanlık almaya "diyetisyen gibi düşün" dedi. Oha çok mantıklıydı :) Diyet yapmayı herkes biliyor ama niye diyetisyene ihtiyaç duyuyor? Motivasyon olsun, yönlendirme olsun, kilon takılınca sana özel bir reçetesi olsun diye.

Yaho ile konuştum, Göksu'yu ağlatmak istemiyordu. Ben razıyım arabayla gezdirmeye diyordu. Sonra Burcu hanımı beraber arayalım dedim, sormak istediklerini ona sor, aklına yatmazsa başlamayız dedim.

Burcu hanımla konuştuk ve aklına yattı. Burcu hanım bize ilk 3 gün ağlayabileceğini, çünkü alışkanlıklarını değiştirdiğimizi, buna tepki verdiğini söyledi. Uyku öğretilebilen bir şeydi. Ona bunu öğretmek hepimiz için çok iyi olacaktı. Artık isteklerini ifade edebildiği için neden ağladığını biliyorduk sonuçta. Yani bu çocuk aç mı altı mı ıslak gibi soru işaretleri olmadan koyuyorduk yatağına sonuçta.
Uyku eğitimine hazırlık süreci

Yaho da ben de çok tezcanlı tipleriz. Göksu'nun burnu akıyor ve öksürüyor olmasına rağmen hemen başlamak istedik. Burcu hanımla çarşamba konuştuk ve perşembe akşamı eğitime başladık.Normalde 3 gün gözlemleyip formlar doldurmak gerekiyor, geriye dönük 3 gün benim hafızamda olduğu için hemen formları doldurdum yolladım. Burcu hanım da bugüne kadar hazırladığı en hızlı dosyayı hazırlamş :)

Burcu hanım bizden odanın detaylı fotoğraflarını istedi. Odada yalnız kalacağı için ve Göksu çok hareketli bir çocuk olduğu için tehlikeli şeyleri en aza indirdik. Mesela odasındaki masa ve sandalyeleri çıkardık, üzerlerine çıkıp oradan yatağına atlıyordu çünkü. Aslında 3 yaşa kadar korkuluklu beşikte yatmasını istiyorlarmış ama Göksu korkulukları yükseltmemize rağmen tırmanıp atlıyordu. O zaman böyle kalsın dedi, belki biraz daha uzun sürer eğitim bu yüzden dedi. (Normalde 2-3 haftada mezun olunuyormuş.) Mutlaka monitorlu kamera kullanmamızı istedi. Odada yalnız olacağı için izlemeniz lazım ne yaptığını dedi. (Bizde Motorola MBP36 model kamera var, bir de güvenlik kamerası var, her ikisinden de izliyoruz) Perdeleri black out yaparsanız karanlıkta bilmemne hormonu salgılanır ve kolay uykuya geçer dedi. Oda karanlık olmalıymış yani gündüz de gece de. Hatta bizim iç kapı camlı olduğu için ışık alıyordu, kapının üstünden battaniye attık. Bir uyku arkadaşı belirlememizi istedi, sadece uyku saatinde ortaya çıkarın dedi, amaç ona uykuyu hatırlatması ve kendini güvende hissetmesi. Ama illa belli bir şey olacak değil, zamanla kendi de değiştirebilir dedi. Mutlaka bir rutin belirlemelisiniz dedi, uykuya o rutin sırasında hazırlanması lazımmış. Ben banyoyu rutine koymak istemedim önümüz kış, Göksu saçlarını kurutturmuyor. Kendimce 5'li bi şey uydurdum; Pijama-Emzik-Suluk-Uyku arkadaşı-Perde ve Uykuuuu. dedim. Göksu bayıldı, her gün yatağa giderken bunları sayıyor ve yapıyoruz. Yani emziklerini alıyoruz (5-10 emzik oluyor yatağında), suluğunu dolduruyoruz (hep aynı yere koyun ki gece bulabilsin dedi), Uyku arkadaşını dolaptan çıkarıyoruz, Perdeleri kapatıyoruz ve iyi uykular diyip odadan çıkıyoruz. Bir de şarkımız var pijamasını giyerken onu söylüyoruz: Haydi izciler, tatlı uykular, kampınızı rüyanda gör rahat uyuuu.

Bu rutinleri zamnala modifiye edebiliriz, emziği bırakacak, bezi bırakacak, ilerde wc eklenebilir, kitap okurken durmadığı için kitap okumuyoruz rutin sırasında.

Gün gün neler yaşadık


Burcu hanımın gönderdiği programı inceledik, aslında bildiğimiz Kim West methoduydu. Kademeli uzaklaşma methodu. Eğitime akşam uykusunda başlamayı önerdi.

Uyku işareti almak önemliydi, belli bir saati yok, ama aralığı var. 2 yaşındaki bir çocuk uyandıktan sonra 5,5-6 saat uyanık kalmalı diyor. Bu durumda Göksu hep 7 de kalktığı için 12:30-1 arası uyuması gerekiyordu, yemeğini falanda ona göre ayarlamış programda. Yani 12de yemeğini yiyecek, sonra rutinler, 12:30da odasına götürcez 1e kadar uyumuş olacak şeklinde. Akşam uykusu da 7-8 arası olmalı dedi. biz 8de götürdük, 8:30a kadar uyutmayı hedefledik.

Yapmamız gerekenler gün gün şöyleydi;

-İlk 3 gün yatağının yanında sandalyede oturduk (oda kapısı kapalı), yatağından indikçe öperek yatağına koyduk (belki 100 defa).. Temas serbestti, ona rağmen biz pek temas etmedik alışık olmadığı için problem olmadı. "burdayım,şşşş, uyku saati" gibi sesler çıkardık sadece. Göz teması kurmamak ve tepki vermemek çok önemliydi, Uyuyor gibi yaptık, o yataktan inip odanın diğer tarafına kaçtıkça kucaklayıp yatağına yatırdık. ve bu ilk 3 günde yatağından çıkmaması gerektiğini, çıkarsa bizim onu geri yatağına koyacağımızı anlamış oldu. Bu 3 gün her uykuda 3-5dk ağladı. 3.günün akşamında hiç ağlamadı, sadece odasına götürürken biraz direndi.

-4-6 gün Yataktan biraz uzaklaşarak kapı ile yatak arasında bi yerde oturmak gerekiyor sandalyede. Ama bizim odanın konumu gereği zaten yatak kapının yanında olduğu için biz 4.gün de yatağın yanında oturduk (ilk 3 gündeki gibi). 5 ve 6.günlerde ise kapı açık bir şekilde kapı eşiğinde oturduk. Tüm ışıkları kapattık. 4.gün itibariyle Göksu bu uyku işinden çok keyif almaya başladı. Resmen oyuna çevirdi. Hatta 4.günn akşam 1 saat 15dk da uyudu oyun yapacam diye. Ama o kadar tatlıydı ki, kendimizi gülmekten alamıyorduk. Yatağından iniyor gibi yapıp bizim hareketlendiğimizi görünce tekrar yatağa atıyordu kendini. Burcu hanım hemen müdahale etti tabii. Mutlaka bir tepki almıştır sizden dedi. Ya bir gülücük ya bir sinirlenme belirtisi.. Ve oyuna çeviriyor dedi. Duvar olun dedi. Tepkisiz kalın dedi. 5.günün akşamında yeni pozisyonu aldı Yaho. Kapı eşiğinde durdu. Göksu yatağından sadece 3 defa çıktı, uyuması 30dk yı buldu ama burnu tıkalı olduğu için rahat edemediğindendi. 6.gün gündüz kendi gelip "uyu?uyu?" dedi uyku saati yaklaşınca. Bizim yatakta yatmak istedi, olmaz diyince biraz mızladı. Deniz bizimle uyuyor diye o da bizimle uyumak istiyor galiba. Kıyamam. Haa bir de o gün kaka yaptı uyumaya çalışırken, uyumak üzere olduğu için risk alamadım ve uyusun temizlerim diye düşündüm, büyük hata etmişim. Uyuduktan sonra temizlerken ıslak mendilin soğukluğu ile uyandı. Sonra geri dalması baya sürdü. Aslında  Burcu hanım söylemişti önceden, mutlaka temizleyip yatırın demişti..

-7-9 gün 7.gün de eşikte oturarak devam ettik. Yataktan inmece - geri yatağa kaçmaca oyunu hala devam ediyor, bizi de çok eğlendiriyor aslında, yani buna razıyız. Bu haliyle kalsa bile yeter.
8.gün akşam itibariyle yeni aşamaya geçtik. Artık odanın kapısı kapalı ve biz odanın dışında oturuyoruz. Ben bu aşamadan çok korkuyordum açıkçası. Bizi görmeden odasında yalnız başına kalınca kıyamet kopacak gibi geliyordu ama hiç korktuğum gibi olmadı. Hiç sıkınıt çıkarmadı hatta kapıyı açma olayı oyununa daha da heyecan kattı sanki. İlk gün 22dk oyun yaptı kapıyı açıp çıkarak, sonra biz onu yatağına geri koymak için ayağa kalkınca geri yatağına koşarak. Her defasında yatağında yattığına emin olup odasının kapısını kapattık.
9.gün gündüz sadece 10 defa odadan çıktı ve toplam 7 dk da uyudu. 9 günde geldiğimiz nokta inanılmazdı. Oyun oynayarak kendi odasında kendi yatağında 7 dakikada uyumak nedir? mucize gibi..

- 10-13.gün Antrede daha da uzaklaşarak oturduk, ama Göksu'nun oyunu bizi daha çok yormaya başladı daha uzakta oturunca. Her defasında Göksu odasından çıkınca onu geri yatağına koymak baya uğraştırdı. Hemen Burcu Hanım'a danıştık tekrar. Normalde 2 yaşında korkuluklu yatakta yatması gerekiyordu tabii. Bir de önceki alışkanlığı var, yani bu eğitimden önce ben onun yatağında yatıyordum o da evde dolaşıyordu ,odasından çıkmasına izin veriyorduk.Bunlardan sebep bu aşamayı bir türlü geçemiyorduk. Genelde bu durumda kapı korkuluğu öneriyorum, nasıl bakarsınız dedi. Yaho'yla konuştuk, istemediğimize karar verdik. Bu durumda biraz daha uzun sürebilir bu direnci kırmak dedi. Pozisyonumuzu değiştirdi. Siz kapı korkuluğu olun o zaman dedi.


- 14. gün itibariyle; Kapı kapalı bir şekilde kapının hemen arkasında oturuyoruz, kapıyı açtığı an odadan çıkamayıp bizi görüyor ve geri yatağına dönüyor.

Şu an 1 ayı geçti ilk 2-3 dk oda kapısını açıp açıp bize bakıyor, sonra bizim orada olduğumuzdan emin  olunca yatağında döne döne uyumaya çalışıyor ve 10-15dk da kendi kendine uyuyor. Başkaları da aynı yöntemle uyutabiliyor (babannesi ve Leyla teyze uyuttu).


Sakinlik, tutarlılık ve kararlılık en önemli 3 şeydi. devamlı bunları tekrarladım.

Hala mezun olamadık. Odadan çıkma olayını çözemedik. Korkuluklu besin olmaması en önemli faktör. Önceki alışkanlıkları da var, çıkmasına izin veriyorduk önceden. Bir de odadan çıkma işini baya oyunla çeviriyor. Burcu hanım duvar olun dedi, mutlaka bi tepki görmüştür dedi. haklı çünkü o kadar komik ki bazen tutamıyoruz kendimizi.


Kapısına bebek güvenlik kapısı takmamızı önerdi çıkmamasını sağlamak için. Biz pek sıcak bakmadık. O zaman süreç uzayabilir dedi, ok dedik.

Tatilde falan bozulur düzen dedi, bozulursa benzer şekilde başlayın hemen hatırlar dedi.


Burayı mezun olunca güncelleyeceğim, şimdilik çok soru geldiği için mezun olmayı beklemeden yazayım dedim, umarım birilerine fayda sağlar.
0 yorum:

Yorum Gönderme

Etiketler

1 aylık bebek 1.ay kontrolü 1.trimester 10 haftalık hamile 11 haftalık hamile 12 haftalık hamile 13 haftalık hamile 14 haftalık hamile 15 aylık 15 haftalık hamile 16 haftalık hamile 17 haftalık hamile 18 haftalık hamile 19 haftalık hamile 2 aylık 2 aylık bebek 2.ay 2.hamilelik 20 aylık uyku egitimi 20 haftalık hamile 21 haftalık hamile 22 haftalık hamile 23 haftalık hamile 24 haftalık hamile 25 haftalık hamile 26 haftalık hamile 27 haftalık hamile 28 haftalık hamile 29 haftalık hamile 3 ay 3 aylık 3 aylık bebek 3 aylık bebekle yolculuk 30 haftalık hamile 31 haftalık hamile 32 haftalık hamile 33 haftalık hamile 34 haftalık hamile 35 haftalık hamile 36 haftalık hamile 37 haftalık hamile 38 haftalık hamile 3li test 40 haftalık hamile 5 aylık bebek gelişimi 5 aylık ilk diş 6 aylık 6 aylık bebek gelişimi 6 haftalık hamile 6.ay 7 aylık bebek gelişimi 7 haftalık hamile 7.ay 8 haftalık hamile 9 haftalık hamile afp hormonu ağrısız rahim filmi alışveriş Amerikada doğum anne günlüğü anne karnında hıçkırık anne sütü anne sütü nasıl artar anneler günü anneler günü hediyesi aşılama baş geliş baş pelvis uyumsuzlugu bebeğim az emiyor bebeğim dönmeye başladı bebeğimin 7.ayı bebeğimize ilk eşya bebeğin 1. ay doktor kontrolü bebeğin 5. ayı bebeğinize ne zaman emzik verdiniz bebek alısverisi bebek ismi belirleme bebek odası bebek odası fikirleri bebek odasi alisverisi bebek odasi hazirliklari bebek şekeri bebekle araba sürmek bebekle araba yolculuğu bebekle uçak yolculuğu bebekle yolculuk bel destek bandi biberonla anne sütü brixton hicks cinsiyeti belli oldu çatı muayenesi çatı muayenesi nasıl çatı muyenesi acıtıyor mu çatlatma iğnesi detaylı ultrason dış gebelik dis gebelik dogum fotografcisi dogum hikayesi dogum korsesi dogum sonrasi korse dogumu hizlandiran yiyecekler dogumu kolaylastiran yiyecekler doğum hikayesi doğum izni doğum izni kaçıncı haftada alınır düşük ektopik gebelik emzik emzik kullanımı emzirirken hamile kalmak emzirmeyi bırakma enneler gunu epidüral sezeryan fetal kalp atışı FKA gebe gunlugu gebelik beslenmesi gebelik gunlugu gebelik izni gebelik sekeri gebelik şekeri gebelik testi gebelikte çatlak gebelikte hipertroid gebelikte nasıl beslenilir gebelikte spor gece beslenmesi gece emmesi gece emzirmeyi kesme göbek deliği ağrısı habituel abortus hafta hafta hamilelik Hamiklelikte hafta hafta kilo takibi hamile hamile fotografcisi hamile fotografi hamile fotografi cekimi hamile gunlugu hamile yogasi hamilelik hamilelik cekimi Hamilelik denemeleri hamilelik fotograf cekimi hamilelik fotografcisi hamilelik fotograflari hamilelik gunlugu hamilelik izni hamilelik kiloları hamilelik kilosu hamilelik lekeleri hamilelik raporu hamilelik sekeri hamilelik şekeri hamilelik testi hamilelik ücretli izin hamilelik yogası hamilelikte bel agrisi Hamilelikte beslenme hamilelikte boyun fıtıgı hamilelikte demir değeri hamilelikte hıçkırık hamilelikte kasık ağrısı hamilelikte kilo alım tablosu hamilelikte kilo alımı hamilelikte kilo cetveli hamilelikte kramp hamilelikte mide bulantısı hamilelikte nasıl beslenilmeli hamilelikte sırt ağrısı hamilelikte sirt agrisi hamilelikte tatil hamilelikte tetanoz asisi hamilelikte uçak yolculugu hamilelikte yüksek troid hamileyken emzirme hamileyken kaç kilo aldım hangi haftada kaç kilo aldım harmony test harmony test sonucu hastane çantası hastane çantası hazırlama hastane çantasında neler olmalı hipoglisemi histeroskopi hypnobirthing ikili test ikinci hamilelik ilaç tedavisi ilk diş ilk tekme infertilite insülin direnci kaçıncı haftada kaç kilo kakao yağı kalp atışı kendi odasına geçirmek kısırlık kız bebek isimleri kız mı erkek mi Kilo Takibi klomen kolik korse kürtaj lierac lohusa lohusa depresyonu lohusa sendromu makat geliş meme ucu ağrısı memeden kesme methotrexate tedavisi Mom mom değeri mother's day MTHFR 1298 heterozigot MTHFR heterozigot müslin örtü nöral tüp defekti nst NST'de hareket etmesi için ne yenir NSTye ne zaman girilir ntd ovulasyon pcos pko polikistik over predictor rahim filmi rahim kasılması sezaryen sezeryan dogum hikayesi sezeryan korsesi SGK raporu spermiogram spina bifida spinal anestezi spinal sezeryan süt arttırma yöntemi sütten kesme şaşı bebek şeker yüklemesi T shape rahim T şeklinde rahim tekme tekrarlayan düşük tetanoz aşısı tsh yüksek tüp bebek uyku düzeni uyku egitimi uyku eğitimi üçlü test yenidogan icin kullanışlı ürünler yenidogan ihtiyac listesi yenidoğan alışveriş listesi yer yatagında uyutmak yumurta takibi yüksek riskli

Followers

İLETİŞİM

Email ile Takip İçin;

  © NOME DO SEU BLOG

Design by Emporium Digital