2. Hamilelik - 1.Trimester

6. Hafta

Evde test ve net 2.çizgi!! İnanmıyorum, ne güzel bir sürpriz oldun.. Hoşgeldin bedenime..

çişli çubuğun fotosunu çekmeden olmaz
6.haftanın sonunda öğrendik, hatta gerçek SAT'a göre 7.haftasnın sonu oluyor.


FKA (+) Kalbi, atıyor ultrasonda gördük pıtpıtpıtpıt.

Göksu'yu emzirmeyi bıraktım, tatlı bebeğim o kadar naif ki, hiç olay çıkarmadı, nedenini anlamaya çalışır gibi bakıyor bana.

Bakınız. "Yeniden HAMİLEYİMMMM"
Bakınız. "Meme bittiiiiiii"
Londra'ya gitmiştim tek başıma, hoplayıp zıplıyordum, meğer hamileymişim.

30bin adım atmıştım, bu koca çanta da sırtımdaydı.


t=0 anındaki Eko - O zamanlar spora abanmıştım, 


7. Hafta

Bu hafta göz açıp kapayıncaya kadar geçti. 2.bebek daha az stresli oluyormuş, ilgi bekleyen başka bir bebek evde olunca. Ctesi doktora gittik. 1.4cm olmuş, kalp atışlarını dinledik güm güm güm güm <3 Kol ve bacakların yeri belli olmaya başlamış tomurcuk tomurcuk :)
Göksu da geldi bizimle, aletler ilginç geldi galiba , hayretler içinde izledi :) Folbiol ve coraspin içiyorum, TSH 0.4 çıktığı için Göksu'da kullandığım diğer ilaçlara gerek kalmadı.
Göksu hala memeyi yokluyor arada bir, ama çabuk ikna oluyor garibim. İştahı acayip açıldı, devamlı emmm emmm diyo yemek istiyor :) buzdolabı kapağını açıp duruyor :) Göğüslerim 4 gün çok acıdı, spor sütyeni giydim sımsıkı. Sonra rahatladı.


En sevdiğim yerde - ODTÜ


8. Hafta

Göksu memesizliğe gittikçe alışıyor ama aynı zamanda huysuzluğu da artıyor. Kesinlikle aralarında bir bağlantı olduğunu düşünüyorum. Hatta 2 yaş sendromu denilen şey de memeden kesilmeyle ilgili olmalı. Kasık ağrılarım devam ediyor, Göksu devamlı kucağımda olmak istiyor kıyamıyorum. Doktor kucağına alabilirsin demişti ama yine de bazen içim rahat etmiyor. Mide bulantılarım oluyor, genelde karopnhidrat ağırlıklı besleniyorum bastırmak için. 57 kilo çıktım geçen gün tartıda. Hadi hayırlısı artık. Bu hafta referandum vardı başkanlık sistemi için, 51.4% ile evet çıktı. Nasıl bir ülkeye getiriyoruz bu çocukları bilmiyorum..9. Hafta

Mide bulantım fena bir hal aldı,sabahları tost, öğlen ve akşamları makarna/mantı yiyorum. Hatta bazen onu bile yiyemiyorum. Akşamları az beslendiysem yulaf/müsli yiyorum, hiç değilse süt içmiş olurum ceviz yemiş olurum diye düşünüyorum. Çok tatlı tüketiyorum, çikolata, baklava, fıstık sarma.. Tahin-pekmez istemiyor canım. Kola içiyorum midemi bastırsın diye, bi de şekerli şekerli iyi geliyor. Sadece ennn lezzetli şeyleri yiyebiliyorum, diğer her şey çok tatsız geliyor. Kilom aldı başını gitti, tartılmıyorum. Neyse ilk 12 hafta depolardan beslenirmiş bebek, henüz yediklerim onu direkt etkilemeye başlamadı diye düşünüp avutuyorum kendimi, sonra kendime çekidüzen vermem lazım, ona bu haksızlığı yapamam. Haksızlık demişken, Göksu'ya bazen  haksızlık oluyor mu diye kafama takılıyor. Mesela hafta sonu çok halsiz düştüm hiç ilgilenemedim kızımla. Benim kucağımda durmak istedi 23 nisan gösterisini izlerken, kucağıma alıyorum ama bi yerden sonra Yaho'ya vermek istiyorum. Karnıma oturup zıp zıp yapmak istiyor, engelliyorum. Beraber uyumak istiyorum ama karnıma tekme atar diye korkuyorum. Hamilelikti doğumdu bebekti derken çok mu ayrı kalmam gerekecek kızımdan diye korkuyorum. Onun bana en düşkün olduğu zamanda ben onu itiyormuşum gibi geliyor. Hoplaya zıplaya oyunlar oynayamıyorum, balonunu bile şişiremiyorum, tek başıma parka götüremiyorum, merdivenlerden kucağımda çıkaramıyorum vs vs.. 2.bebeğin günlüğü 1.bebekle dolu oldu şimdiden. Umarım her şey yolundadır, bi taraftan da onun için çok endişeleniyorum. Haftaya doktora gidecem kesin. Bebeğimin hareketlerini görürüz belki. 9+5 sınırını da geçtik bu arada :) İlk hamileliğimde 9+5'te kalbi durduğunu öğrenmiştik, o yüzden benim için Göksu'ya hamileyken çok stres yaptığım kritik bir sınırdı.10. Hafta

Yaho'mun doğum gününde 10+1 de gördük bebişimizi, 3.75cm olmuş kolları bacakları çıkmış, hareket ediyor kıpır kıpır. Birden bu gelişimi görünce baya şaşırdık :) Aslında SAT 8 Şubat, ama düzeltilmiş SAT'ı 14 Şubat olarak almıştı Dr. Aslı. Bugün gidince 10+5 göründü, yani hala SAT net değil. Haftasıyla uyumlu mu değil mi onu takip edeceğiz artık. Göbek deliği ağrılarım başladı. Karnım çok hızlı büyüdü. Daha doğrusu hemen saldı kendini. Derinin altında beyaz "sıfat" denilen bir koruma varmış, ilk doğumdan sonra o sıkılığını kaybediyormuş, o toparlanmadan tekrar hamile kalınca bıngıl bıngıl olunuyormuş. Çıkıntı erkek gibi görünüyor ama bu hafta belli olmaz kız olup ödemi inmemiş de olabilir dedi. Göksu'da da aynı şeyi söylemişti aynı haftada :) Bakalım kız mı olacak erkek mi?
11. Hafta

1 Mayıs tatilini birleştirip Mersin'e gittik. Yaho babasıyla geleneksel tekne turuna çıktı Akdeniz/Ege koylarında. Mersin'de Göksu çok ilgiden bunalıp bana resmen yapıştı. Devamlı kucağımda olmak istedi. Ben de ilk başta pek yönetemedim ve her defasında kucağıma aldım. Kasık ve karın ağrılarım olunca artık biraz dur dedik. Kucağıma almamaya çalışıyorum, karnım ağrıyor alınca diyorum. Göksu'nun benden başka kimseye gitmeme durumu aslında bi taraftan çok hoşuma gitti, hep yanımda üstümde kucağımdaydı, ama diğer taraftan karnımdaki fasulye için çok endişelendirdi. Aşırı yoruldum. Yaho benim o hallerimi görse gittiğine pişman olurdu ama sırf ona yansıtmamak için aramadım tatili boyunca :) Yoksa hemen sesimden anlardı, o da biraz nefes alsın istedim..

Mersin'de hep böyle uyuyordu12. Hafta

Bu defa Göksu'da yaptırdığımız Harmony test yerine daha gelişmiş olan Maternit21 testini yaptırmaya karar verdik. 17dna ya bakılıyormuş daha kapsamlıymış. Ofise gelip kan aldırlar, Amerika'ya yolladılar. (2800tl ödedik, umarım bir kısmını sağlık sigortası öder:)) Cinsiyet için Pazartesi günü Dr.Aslı'ya gittik, baya bakındı, alttan da baktı, sonra geri üstten baktı ve kız dedi. Ben zaten  yan duruşundan kuyruğun omurgaya paralel olduğunu görünce kız demiştim :) nub teoremi deniyor. Dr.Aslı ona inanmıyor :) Salı günü perinatolog Zeki Hoca'da (Şahinoğlu) detaylı ultrasonumuz vardı. Yine aşırı tatlıydı Zeki Hoca. Her şeyi anlattı detaylı detaylı pozitif pozitif. Yaho bu defa da videoya almam lazım haksızlık olmasın dedi ve 9dk lık video çekti, nub teoreminden bahsetti cinsiyeti erken haftalarda öğrenebiliyoruz bu şekilde dedi (kayıtlara geçti :))
. 12 hafta detaylı ultrasonunda Göksu çok hareketliydi ,ayaklarından güç alıp kendini fırlatıp duruyordu. Bu bebiş öylece durdu kontrol boyunca. Daha sakin olur mu ki acep :) . SAT 8 Şubat mış düzeltmeye gerek yokmuş. Kızları ikilediniz dedi hoca ve kız olduğu garantilenmiş oldu. Ben ilkinde erkek olmasını istemiştim, ama sırf hayat ona daha kolay olsun diyeydi. Kadın olmak zor malum. Ama Göksu olunca  büyüdükçe iyi ki kız olmuş diyorduk. 2.nin cinsiyeti konusunda da aynı şeyi düşündüm, erkek olursa hayat ona kolay olur ama kız olursa bizim için ve Göksu için çok güzel olur. Ben de ablamla 2 kız kardeşim ve aramızda 2,5 yaş var. Bizim gibi olacaklarını hayal edip mutlulukla doldum. Seni bekliyoruz minik kızımmm. Ablan da çok tatlı bir abla olacak eminim, benim ablam gibi..


13. Hafta

Bu hafta Şengül abla ameliyat olacağı için annemle babam geldi Göksu'ya onlar bakacaklar. Hafta sonu hava müthişti, yaz gibiydi. Yaho ve Göksu'yla ParkFest'e gittik vosvosumuzla, Göksu çok tatlıydı çok mutlu oldu. Ben de çok rahattım, fasülyem rahat ettirdi beni. Göbek deliği ağrısı olmuştu geçenlerde, ama hemen geçti. 1. Trimester da böylece sonlanmış oldu. Mide bulantılarım 12. haftanın sonunda çatt diye bitti. Epeyce kilo aldım (kilo cetvelim için tıktık).

0 yorum:

Yorum Gönderme

Etiketler

1 aylık bebek 1.ay kontrolü 1.trimester 10 haftalık hamile 11 haftalık hamile 12 haftalık hamile 13 haftalık hamile 14 haftalık hamile 15 aylık 15 haftalık hamile 16 haftalık hamile 17 haftalık hamile 18 haftalık hamile 19 haftalık hamile 2 aylık 2 aylık bebek 2.ay 2.hamilelik 20 aylık uyku egitimi 20 haftalık hamile 21 haftalık hamile 22 haftalık hamile 23 haftalık hamile 24 haftalık hamile 25 haftalık hamile 26 haftalık hamile 27 haftalık hamile 28 haftalık hamile 29 haftalık hamile 3 ay 3 aylık 3 aylık bebek 3 aylık bebekle yolculuk 30 haftalık hamile 31 haftalık hamile 32 haftalık hamile 33 haftalık hamile 34 haftalık hamile 35 haftalık hamile 36 haftalık hamile 37 haftalık hamile 38 haftalık hamile 3li test 40 haftalık hamile 5 aylık bebek gelişimi 5 aylık ilk diş 6 aylık 6 aylık bebek gelişimi 6 haftalık hamile 6.ay 7 aylık bebek gelişimi 7 haftalık hamile 7.ay 8 haftalık hamile 9 haftalık hamile afp hormonu ağrısız rahim filmi alışveriş Amerikada doğum anne günlüğü anne karnında hıçkırık anne sütü anne sütü nasıl artar anneler günü anneler günü hediyesi aşılama baş geliş baş pelvis uyumsuzlugu bebeğim az emiyor bebeğim dönmeye başladı bebeğimin 7.ayı bebeğimize ilk eşya bebeğin 1. ay doktor kontrolü bebeğin 5. ayı bebeğinize ne zaman emzik verdiniz bebek alısverisi bebek ismi belirleme bebek odası bebek odası fikirleri bebek odasi alisverisi bebek odasi hazirliklari bebek şekeri bebekle araba sürmek bebekle araba yolculuğu bebekle uçak yolculuğu bebekle yolculuk bel destek bandi biberonla anne sütü brixton hicks cinsiyeti belli oldu çatı muayenesi çatı muayenesi nasıl çatı muyenesi acıtıyor mu çatlatma iğnesi detaylı ultrason dış gebelik dis gebelik dogum fotografcisi dogum hikayesi dogum korsesi dogum sonrasi korse dogumu hizlandiran yiyecekler dogumu kolaylastiran yiyecekler doğum hikayesi doğum izni doğum izni kaçıncı haftada alınır düşük ektopik gebelik emzik emzik kullanımı emzirirken hamile kalmak emzirmeyi bırakma enneler gunu epidüral sezeryan fetal kalp atışı FKA gebe gunlugu gebelik beslenmesi gebelik gunlugu gebelik izni gebelik sekeri gebelik şekeri gebelik testi gebelikte çatlak gebelikte hipertroid gebelikte nasıl beslenilir gebelikte spor gece beslenmesi gece emmesi gece emzirmeyi kesme göbek deliği ağrısı habituel abortus hafta hafta hamilelik Hamiklelikte hafta hafta kilo takibi hamile hamile fotografcisi hamile fotografi hamile fotografi cekimi hamile gunlugu hamile yogasi hamilelik hamilelik cekimi Hamilelik denemeleri hamilelik fotograf cekimi hamilelik fotografcisi hamilelik fotograflari hamilelik gunlugu hamilelik izni hamilelik kiloları hamilelik kilosu hamilelik lekeleri hamilelik raporu hamilelik sekeri hamilelik şekeri hamilelik testi hamilelik ücretli izin hamilelik yogası hamilelikte bel agrisi Hamilelikte beslenme hamilelikte boyun fıtıgı hamilelikte demir değeri hamilelikte hıçkırık hamilelikte kasık ağrısı hamilelikte kilo alım tablosu hamilelikte kilo alımı hamilelikte kilo cetveli hamilelikte kramp hamilelikte mide bulantısı hamilelikte nasıl beslenilmeli hamilelikte sırt ağrısı hamilelikte sirt agrisi hamilelikte tatil hamilelikte tetanoz asisi hamilelikte uçak yolculugu hamilelikte yüksek troid hamileyken emzirme hamileyken kaç kilo aldım hangi haftada kaç kilo aldım harmony test harmony test sonucu hastane çantası hastane çantası hazırlama hastane çantasında neler olmalı hipoglisemi histeroskopi hypnobirthing ikili test ikinci hamilelik ilaç tedavisi ilk diş ilk tekme infertilite insülin direnci kaçıncı haftada kaç kilo kakao yağı kalp atışı kendi odasına geçirmek kısırlık kız bebek isimleri kız mı erkek mi Kilo Takibi klomen kolik korse kürtaj lierac lohusa lohusa depresyonu lohusa sendromu makat geliş meme ucu ağrısı memeden kesme methotrexate tedavisi Mom mom değeri mother's day MTHFR 1298 heterozigot MTHFR heterozigot müslin örtü nöral tüp defekti nst NST'de hareket etmesi için ne yenir NSTye ne zaman girilir ntd ovulasyon pcos pko polikistik over predictor rahim filmi rahim kasılması sezaryen sezeryan dogum hikayesi sezeryan korsesi SGK raporu spermiogram spina bifida spinal anestezi spinal sezeryan süt arttırma yöntemi sütten kesme şaşı bebek şeker yüklemesi T shape rahim T şeklinde rahim tekme tekrarlayan düşük tetanoz aşısı tsh yüksek tüp bebek uyku düzeni uyku egitimi uyku eğitimi üçlü test yenidogan icin kullanışlı ürünler yenidogan ihtiyac listesi yenidoğan alışveriş listesi yer yatagında uyutmak yumurta takibi yüksek riskli

Followers

İLETİŞİM

Email ile Takip İçin;

  © NOME DO SEU BLOG

Design by Emporium Digital