Uyku eğitimi vol.2 - 20 aylık

Daha önce Göksu'nun uyku düzeninin nasıl olduğunu, "Gece Beslenmesini Nasıl Kestik -15 aylık" yazımda anlatmıştım.

O yazımdan kısa bir alıntı koyayım şuraya;

Uyku düzeni ile ilgili kısa bilgi;

Göksu bizim odada, kendi yatağında yatıyor. Kendi odasına geçirmek istemiyoruz henüz (girişimlerim olmuştu, ana yüreği dayanmadı). Bir de inşaat var onun odasının olduğu cephede, gündüzleri ses oluyor. Gündüz ve gece uykusunu aynı yerde olmalı deniyor. Uyku eğitimi verirken okuduğum tüm kaynaklar, kendi odasına geçirmenin tüm süreçleri kolaylaştırdığından bahsediyor.

Uyku saatine 15 dk kala, altını değiştirip uyku tulumunu giydiriyoruz. (20:15'te) Emziriyorum, sonra iyi geceler diyip oturma odası dışındaki tüm ışıkları kapatıyoruz. Sonra yatağına koyuyoruz. Bazen direniyor ama yapacak bir şey yok :) Biz de yanında, kendi yatağımıza uzanıyoruz. Genelde döne döne, kalka düşe, emziğini yere ata ata (her defasında veriyoruz) 10-15 dk da uyuyor. Hala ağladığı, uyumak istemediği oluyor, o zaman orada olduğumuzu onu çok sevdiğimizi uyku saatinin geldiğini söylüyoruz. sessizliğe bürünüp uyuyor numarası yapmıyoruz, kucağımıza almıyoruz, sarılıp  çekiliyoruz. Bazen 1 dk içinde uyuduğu da oluyor. Hep aynı değil yani hala (3 aydır)..


15 aylıkken durum buymuş. Sonrasında daha da düzene oturmuştu, her akşam aynı saatte, iyi geceler dileyip yatağa götürüyordu birimiz, beşiğinin yanındaki yatağa uzanıyorduk, o da beşiğinde kendi kendine döne döne emzikleriyle oynaya oynaya uyuyordu. Taaa ki Silifke'ye taşınana kadar..

İlk geldiğimizde 2 hafta boyunca annemlerde kaldık. Hafif direnç göstermeleri başladı, 20:30 dan 21:00e doğru kaydı uykuları. Ama yine de çok problem yaşamadık. Hatta rutinimize bir de ay dede eklendi, tam yatırdığım odadan muhteşem dolunay ve yıldızlar görünüyordu, uykuya öyle ikna ediyordum, "gel ay dedeye bakalım iyi geceler diyelim" diyordum, o da ay dedeyle uykuyu iyice bağdaştırmıştı. Asla rutine eklenmemesi gereken bir şey olduğu, ayda 1 hafta karanlık ay dönemi gelince dank etti :) Dolunay, yeni ay , son dördün iyi de, karanlık ayda ay dede yok. Allahtan çok kriz olmadı, ay uyumaya gitmiş falan dedim geçiştirdim ama ay-uyku bağlantısı kopmuş oldu.

Kendi evimize taşınınca birden tepetaklak oldu Göksu her anlamda. Biz ilk günden ofise gidip gelmeye başladık. Uzaktan çalışıyorum, işlerim çok yoğundu ve devamlı toplantılarım vardı yıl kapanışı dolayısıyla.. O evde Leyla teyzesiyle kaldı, ama alışmamıştı daha ve İstanbul'daki Şengül teyzesini çok özlüyordu. Büyük bir hata oldu... Leyla teyzem kayınbabamın kuzeni, biz çok iyi tanıştığımız ve güvendiğimiz için hemen ilk günden onları evde bırakıp çıktık, ama Göksu daha güvenmeye başlamamıştı bu kısmı atlamışız, onu terk edeceğimizi sandı muhtemelen. "Şengül gitti, anne baba da gitti"gibilerinden.. O ilk gün çok üzülmüş, sonraki gün de hasta oldu zaten, ateşlendi sonra 5.hastalık muhabbeti falan.. Kendi kendini hasta etti bebeğim resmen. 

Yaptığımız ilk hata o değildi.
Eve taşınınca direkt kendi odasında yatırmaya başladık. Hatta beşiğinin trabzanlarını takmadık ve iyice yere yaklaştırdık. Yanlarına korkuluk koyduk düşmesin gece diye. (burada bahsetmiştim).
Çocuk zaten çok büyük bir değişim geçirdi, hem evi hem odası hem bakıcısı hem oynadığı parkı hem arkadaşları değişti, bir de üzerine, uyuduğu yer ve yatağı değişti. Uyumamakta direnen, gözünden uyku akmasına rağmen saatlerce ağlayan, gece 23'lerde yatan 6da kalkan huzursuz mutsuz bir Göksu oldu. O huzursuzluğu gündüzlerine de yansıdı. Hiçbir şeyden tatmin olmayan, istediği her şeyi yapmamıza rağmen mutlu olmayan bir çocuk. Ah bi de konuşsa da anlatsa derdini.. 2 yaş sendromu dedikleri şey de başlamasın mıı,üstüne tuz biber. 

Biz de huzuru pusetinde ya da arabada uyutarak bulduk. Yanlış bi alışkanlık olduğunun farkındaydık ama akıl sağlığımız için bunu yapmaya karar verdik. Bir süre sonra puset de kesmedi, her gün arabayla tur attırmaya başladı Yaho. Ya da annelerin yazlığına denize girmeye gidip, dönüş saatini arabaya denk getirip 10 dklık yolu yarım saatte gelerek bi şekilde uyuttuk. Sonraları onu da anladı ve arabaya binmek istemedi. Sırf bu yüzden anneannesinde ya da babaannesinde kaldığı günler oldu, bizimle dönmek istemedi. Biz de o ne isterse onu yaptık. Zorlamadık.
Peki nasıl geri düzene soktuk?

Bu iş artık çığrından çıkmaya başlayınca ve yeni kazanılan alışkanlıklar çok sürdürülebilir olmayınca ben yine oturdum araştırmalara başladım. Daha önce okuduğum uyku eğitimi kitaplarını kurcaladım, Harvey Karp, Tracy Hogg, Kim West in kitaplarını okumuştum. Ama geçen haftalarda uyguladığım yöntemlerden çok da farklı değildi. O yöntemler daha önce işe yaramıştı ama Göksu da değişmişti. DEnk geldiğim bloggerların yazılarını okudum, Vloggerları izledim.. Çokça ön araştırmadan sonra youtube da bir röportaja denk geldim. Pedagog Gözde Erdoğan (Süper Dadı) ve Ayşe Tolga röportajıydı. İlgimi çekti videodan videoya atladım. Normalde Süper dadı programını izleyip o kadının tarzından pek hoşlanmamıştım. Çünkü ben, cezaya karşı olan, güvenli bağlanmanın fanı olan yeni nesil doğal ebeveynim. Evde ceza köşesi yapıp çocuklara ödül-ceza veren bir pedagogun kitaplarını okumam.. Neyse.. 

Kadının söyledikleri arasından 2 şey benim nerede hata yaptığımı anlamamı sağladı. 
1) Konuşup uykuya ikna etmeye çalışmak,
2) Sınırları yanlış belirlemek.

Yani,
Ben Göksu'yu o sakin ses tonumla sabırla (ama içimden alevler fışkırarak) uyumaya ikna etmeye çalışırken onu daha da kızdırdığımı farkettim. Artık büyüdüğünü ve kendi kendini sakinleştirmesine izin vermem gerektiğini atlamışım. O ağlamaya başlayınca yalnızlıktan korkmasın diye konuştum duruyordum, gözlerinin içine bakıp anlatmaya çalışıyordum. O ise dinleyip cümlem bitince daha da yüksek sesle ağlıyordu. 
Çözüm: sessizlikte ve iletişimsizlikteymiş!

Diğer mevzu da bu: yer yatağı. Yani 2. maddem: sınırları belirlemek.

Bizim odadaki trabzanı yüksek beşikli düzeneği hemen bozmaya korktuğumuz için, arka odadaki tek kişilik misafir yatağının yatağını odasında yere koyduk. Tam tepesine fosforlu ay ve yıldızlar yapıştırdık tavana. Sınırlarını yeniden belirledik. Kızım artık büyüdü kabına sığmıyor. Beşikten atlamaya çalışıp duruyordu ve ben de geriliyordum artık inatlaşmaya başlıyorduk ve bu da ona oyun gibi geliyordu. Uzun trabzanlarla çevrelenmiş küçük beşiği değil, tüm odasıydı artık yeni sınırı. 1.gün; Sadece 8dk direndi!

21:30da uyutalım dedik. 20:30 yazın erken geliyor olabilir diye düşündük. 21:15te yani 15 dk önce haber verdik alarm gibi: "15 dk sonra uyku saatiiii!" dedik. Tepkisi ne olursa olsun o konuyu uzatmadık 1 kere hatırlattık ve bitti. Yeni bir rutin oluşturduk. 15dk içinde: Diş fırçalama, suluk doldurma, emzikleri alma, pijama giyme, kitap okuma şeklinde. 
15dk sonra yine alarm gibi "uyku saati geldiiiiii" dedik mutlu bir şekilde, sanki havuz saati geldiiii  der gibi.. Hadi uykuya falan değil. Uyuman lazım falan değil..

Işığı kapattık, odasının kapısını kapattık ve yatağının iki yanında oturarak durduk. Özellikle yatmadık, alışmasın öyle diye. Yaho da ben de odadaydık, birimiz uyuturken aklı diğerinde kalmasın diye ikimiz de girdik odaya. Ev tam karanlıktı. Odası sınırdı. İstediği zaman gelip yatağına yatabilirdi. İsterse kalkıp oyuncaklarıyla oynayabilirdi. Karışmadık. Direnci sadece 8 dk sürdü. 8 dk boyunca anlamaya çalıştı ne olduğunu. Biraz ağladı ama hemen kendini sakinleştirebildi o sessizlikte. anne? baba? dedi, gelip kucağımıza oturdu. Mümkün oldukça tepki vermedik, göz göze gelmedik. Bize bir şey olduğunu sanıp korkmasın diye sarılınca sırtına iki pat pat yaptık buradayız dercesine, o kadar. Biraz oyuncak oynadı, kitap getirdi okuyalım diye, kapıyı açıp dışarı çıkmaya çalıştı,sonra baktı bizden tepki yok, pes etti ve yatağa yatıp uyumaya çalıştı. Dalması 15-20dk sürdü. O 15-20dk gık bile demedi. Eskisi gibi yatağında döne döne uykuya dalmaya çalıştı. Mucize gibiydi bizim için. Kamerasını kurduk ve gece monitörden devamlı izledim, saat başı yanına gidip baktım, yataktan düşmesin diye devamlı düzelttim, düşse de yastıklara ve yumuşak halısına düşecekti ama olsun.. Haa bir de, mutluluktan uyuyamadım bi ara :) Uyku ne kadar önemli..

2. ve 3. gün;

Hiç direnmedi, yine aynı şekilde girdik odaya kapıyı kapattık. Uyku saati geldi dediğimizde biraz dolanıp yattı yatağına toplam 15 dk da uyudu. Gece babaa diye seslendi bir kaç defa. Emziğini bulamamış :) Emziği tıkınca geri yattı. 

4.gün;

Kim uyutsun seni bugün diye sorduk, beni seçti. Aynı rutinleri yaptık, ama o sırada Yaho hiç ses çıkarmadı ve ev karanlıktı. Çünkü o salonda tv izlerken ve hala ayaktayken Göksu benle odasına gelmek istemeyebilirdi. Uyku saati aynı zamanda evin kapanış saati gibi bi şey. Artık yapılacak bir şey kalmamış gibi.. 

4.gün itibariyle artık bu düzene alışmış olduk, birimiz her gün aynı şekilde uyutuyoruz. Bugün 2 hafta oldu.. Tam oturtma süreci 2 hafta oluyor genelde.

Gündüzleri ortalama 1,5 saat uyuyor, Genelde uykusu gelince kendi söylüyor ya da çok belli ediyor. 
Gece de 21:30 gibi yatıp sabah 6:30-7:00 gibi kalkıyor. Bazen daha erken kalkıp pıt pıt yanımıza geliyor, aramızda yarım saat daha uyumaya devam ediyor. Günün en mutlu anı o an :)0 yorum:

Yorum Gönderme

Etiketler

1 aylık bebek 1.ay kontrolü 1.trimester 10 haftalık hamile 11 haftalık hamile 12 haftalık hamile 13 haftalık hamile 14 haftalık hamile 15 aylık 15 haftalık hamile 16 haftalık hamile 17 haftalık hamile 18 haftalık hamile 19 haftalık hamile 2 aylık 2 aylık bebek 2.ay 2.hamilelik 20 aylık uyku egitimi 20 haftalık hamile 21 haftalık hamile 22 haftalık hamile 23 haftalık hamile 24 haftalık hamile 25 haftalık hamile 26 haftalık hamile 27 haftalık hamile 28 haftalık hamile 29 haftalık hamile 3 ay 3 aylık 3 aylık bebek 3 aylık bebekle yolculuk 30 haftalık hamile 31 haftalık hamile 32 haftalık hamile 33 haftalık hamile 34 haftalık hamile 35 haftalık hamile 36 haftalık hamile 37 haftalık hamile 38 haftalık hamile 3li test 40 haftalık hamile 5 aylık bebek gelişimi 5 aylık ilk diş 6 aylık 6 aylık bebek gelişimi 6 haftalık hamile 6.ay 7 aylık bebek gelişimi 7 haftalık hamile 7.ay 8 haftalık hamile 9 haftalık hamile afp hormonu ağrısız rahim filmi alışveriş Amerikada doğum anne günlüğü anne karnında hıçkırık anne sütü anne sütü nasıl artar anneler günü anneler günü hediyesi aşılama baş geliş baş pelvis uyumsuzlugu bebeğim az emiyor bebeğim dönmeye başladı bebeğimin 7.ayı bebeğimize ilk eşya bebeğin 1. ay doktor kontrolü bebeğin 5. ayı bebeğinize ne zaman emzik verdiniz bebek alısverisi bebek ismi belirleme bebek odası bebek odası fikirleri bebek odasi alisverisi bebek odasi hazirliklari bebek şekeri bebekle araba sürmek bebekle araba yolculuğu bebekle uçak yolculuğu bebekle yolculuk bel destek bandi biberonla anne sütü brixton hicks cinsiyeti belli oldu çatı muayenesi çatı muayenesi nasıl çatı muyenesi acıtıyor mu çatlatma iğnesi detaylı ultrason dış gebelik dis gebelik dogum fotografcisi dogum hikayesi dogum korsesi dogum sonrasi korse dogumu hizlandiran yiyecekler dogumu kolaylastiran yiyecekler doğum hikayesi doğum izni doğum izni kaçıncı haftada alınır düşük ektopik gebelik emzik emzik kullanımı emzirirken hamile kalmak emzirmeyi bırakma enneler gunu epidüral sezeryan fetal kalp atışı FKA gebe gunlugu gebelik beslenmesi gebelik gunlugu gebelik izni gebelik sekeri gebelik şekeri gebelik testi gebelikte çatlak gebelikte hipertroid gebelikte nasıl beslenilir gebelikte spor gece beslenmesi gece emmesi gece emzirmeyi kesme göbek deliği ağrısı habituel abortus hafta hafta hamilelik Hamiklelikte hafta hafta kilo takibi hamile hamile fotografcisi hamile fotografi hamile fotografi cekimi hamile gunlugu hamile yogasi hamilelik hamilelik cekimi Hamilelik denemeleri hamilelik fotograf cekimi hamilelik fotografcisi hamilelik fotograflari hamilelik gunlugu hamilelik izni hamilelik kiloları hamilelik kilosu hamilelik lekeleri hamilelik raporu hamilelik sekeri hamilelik şekeri hamilelik testi hamilelik ücretli izin hamilelik yogası hamilelikte bel agrisi Hamilelikte beslenme hamilelikte boyun fıtıgı hamilelikte demir değeri hamilelikte hıçkırık hamilelikte kasık ağrısı hamilelikte kilo alım tablosu hamilelikte kilo alımı hamilelikte kilo cetveli hamilelikte kramp hamilelikte mide bulantısı hamilelikte nasıl beslenilmeli hamilelikte sırt ağrısı hamilelikte sirt agrisi hamilelikte tatil hamilelikte tetanoz asisi hamilelikte uçak yolculugu hamilelikte yüksek troid hamileyken emzirme hamileyken kaç kilo aldım hangi haftada kaç kilo aldım harmony test harmony test sonucu hastane çantası hastane çantası hazırlama hastane çantasında neler olmalı hipoglisemi histeroskopi hypnobirthing ikili test ikinci hamilelik ilaç tedavisi ilk diş ilk tekme infertilite insülin direnci kaçıncı haftada kaç kilo kakao yağı kalp atışı kendi odasına geçirmek kısırlık kız bebek isimleri kız mı erkek mi Kilo Takibi klomen kolik korse kürtaj lierac lohusa lohusa depresyonu lohusa sendromu makat geliş meme ucu ağrısı memeden kesme methotrexate tedavisi Mom mom değeri mother's day MTHFR 1298 heterozigot MTHFR heterozigot müslin örtü nöral tüp defekti nst NST'de hareket etmesi için ne yenir NSTye ne zaman girilir ntd ovulasyon pcos pko polikistik over predictor rahim filmi rahim kasılması sezaryen sezeryan dogum hikayesi sezeryan korsesi SGK raporu spermiogram spina bifida spinal anestezi spinal sezeryan süt arttırma yöntemi sütten kesme şaşı bebek şeker yüklemesi T shape rahim T şeklinde rahim tekme tekrarlayan düşük tetanoz aşısı tsh yüksek tüp bebek uyku düzeni uyku egitimi uyku eğitimi üçlü test yenidogan icin kullanışlı ürünler yenidogan ihtiyac listesi yenidoğan alışveriş listesi yer yatagında uyutmak yumurta takibi yüksek riskli

Followers

İLETİŞİM

Email ile Takip İçin;

  © NOME DO SEU BLOG

Design by Emporium Digital