Gece Beslenmesini Nasıl Kestik? - 15 aylık

12 aylık kontrolünde doktorumuz artık gece emzirmesini kesmemizi söylemişti. Bir türlü kendimizi hazır hissetmiyorduk, taa ki geceleri saat başı kalkıp; her defasında emzirmeme rağmen yatağına geçirirken ağlamalara başlayana kadar. Madem emzirince de ağlıyor, bari emzirmeyi keselim, belki alışıp deliksiz uyur düşüncesiyle başladık.


Göksu pek ağlayan bir bebek değil, o yüzden bu tarz girişimlere başlarken en büyük kaygımız onu ağlatmak oluyor. Ağlayınca ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Ama 12.ayda başlayan meme düşkünlüğü ile beraber, hem meme isterken hem de memeden ayrılırken ağlamalar başladı. Biz de ağlayacaksa ağlasın madem diyerek giriştik bu işe. (-ki hiç korktuğumuz gibi olmadı).

Benim hazır olmam kadar Yaho'nun hazır olması da gerekiyordu. Ben gece uyanmalarından artık aşırı bunalmış olsam da, gündüzleri işe gidince Göksu'yu çok özlediğim için kolay vazgeçemedim o temastan. Hasta oldu, diş çıkardı, misafir geldi derken, son 3 aydır erteleye erteleye geçen hafta (gelen köpek dişlerine rağmen) başladık.


Uyku düzeni ile ilgili kısa bilgi;
Göksu bizim odada, kendi yatağında yatıyor. Kendi odasına geçirmek istemiyoruz henüz (girişimlerim olmuştu, ana yüreği dayanmadı). Bir de inşaat var onun odasının olduğu cephede, gündüzleri ses oluyor. Gündüz ve gece uykusunu aynı yerde olmalı deniyor. Uyku eğitimi verirken okuduğum tüm kaynaklar, kendi odasına geçirmenin tüm süreçleri kolaylaştırdığından bahsediyor.

Uyku saatine 15 dk kala, altını değiştirip uyku tulumunu giydiriyoruz. (20:15'te) Emziriyorum, sonra iyi geceler diyip oturma odası dışındaki tüm ışıkları kapatıyoruz. Sonra yatağına koyuyoruz. Bazen direniyor ama yapacak bir şey yok :) Biz de yanında, kendi yatağımıza uzanıyoruz. Genelde döne döne, kalka düşe, emziğini yere ata ata (her defasında veriyoruz) 10-15 dk da uyuyor. Hala ağladığı, uyumak istemediği oluyor, o zaman orada olduğumuzu onu çok sevdiğimizi uyku saatinin geldiğini söylüyoruz. sessizliğe bürünüp uyuyor numarası yapmıyoruz, kucağımıza almıyoruz, sarılıp  çekiliyoruz. Bazen 1 dk içinde uyuduğu da oluyor. Hep aynı değil yani hala (3 aydır)..

Uyku eğitimini de bu şekilde verdik, ilk günden beri yukarıdakini uyguladık. İlk günler daha dirençliydi, sonra öğrendi meme emmeden uyumayı. Öncesinde uyku saatleri 22leri buluyordu.artık 20:30 civarı uyumuş oluyor, bize zaman kalıyor ve onunla geçirdiğimiz saatler daha verimli ve dolu dolu oluyor. Tabi ilk haftalar hep Yaho uyuttu, hala da çoğunlukla o uyutuyor. Uyku işini bu kadar kolaylaştırıp üzerimden alması benim hayatıma nasıl bir kalite kattı anlatamam. "Mutlu anne-mutlu bebek" sloganının bence şu şekilde değiştirilmesi lazım: "İş bölümcü baba, mutlu anne, mutlu bebek".

Uyuttuktan sonra 23:30 da kalkar, emziririm memede uyuyakalır, emmesi bitince elinde tuttuğu emziğini takar, bir süre daha kucağımda tutup sonra yatağına koyarım.

Sonra 2:00 gibi tekrar kalkar, sonra 4 gibi tekrar, sonra 6 gibi tekrar, sonra da 7:30 gibi uyanır.
Gece kalkmalarının hepsinin sonu ilk kalktığı kadar rahat olmaz, sık emdiği için yeterince süt olmaz ve süte doymaz. Kalkıp kalkıp bir sağı bir solu emmek ister, emzikle tatmin olmaz sonra  yatağına koyunca mızmızlanır, pışpışlarım vs vs..
Bu tablonun sonunda gece emzirmesini de kesmeye karar verdik. Zaten uykuya emmeden dalmayı öğrendi, geceleri de bunu başarabilir artık.
Gece emzirmesini kesmeye karar verdikten sonra;

1.gün: O gün boyunca 4 mart ctesi (14,5 aylıkken), gece emzirmeyeceğimi anlattım hep, ama anlamamış 😂. 20:30da Yaho götürdü yatağına uyuttu . Ben gece arka odada uyudum (bence kilit nokta aynınodada yatmamak), sabah o uyanınca, iyice ayılınca gidip emzirecektim. Alıştığı saat olan 23:30da uyandı, Yaho pışpışladı, ağladı biraz ama yorgunluğa yenik düşüp 5dk da uyudu. Sonra yine alıştığı gibi 2 saatte bir uyandı, her defasında tekrardan ilk defa yatırıyormuş gibi uğraştı Yaho. Aşırı ağlamadı, uykuya dönmesi mıkırdanarak 15dk falan sürdü hep. Sabaha karşı daha sık uyandı, sonra da 7:30 da uyandı gidip emzirdim. Yaho odaya biraz daha erken gitmemin daha iyi olacağını düşündü, sabah tam uyandığında beni yatağımda görsün diye. mantıklı.

İlk gün beklediğimden daha kolay oldu. 1 saat ağlar, susturamayıp evi dolaştırmak gerekir, ayılır oyun oynatmak gerekir falan diye bekliyordum. Öyle olmadı. yatağından çıkartmaya gerek kalmadı.

2.gün:  İlk uyanışı gece 4 tü. Bu kadar blok uyku, tarihte bir ilk. Pazar yorgunluğundan olabileceğini düşündüm valla :) inanasım gelmedi. 2. günden alışmaya başladı resmen. Ama 4 ile 7 arası 15dk da bir kalktı mızlandı, Yaho hepsinde pışpışladı, konuştu uyuman lazım sabah olmadı diye.
Pazartesi sabahı ben evden 7de çıktım, Göksu uyanmamıştı henüz. Ofise gider gitmez süt sağdım. Akşam eve gidince emzirdim. Yani neredeyse 24 saat emmemiş oldu. Akşam hareketlerinde bir gariplik yoktu. Memeye zaten düşkündü, yine düşkün :) Beni kapıda "memeeeee" diye bağırarak karşıladı her zamanki gibi :) Doktoru aradım, bıraktırmamıza çok sevindi. Bir süre sabahları uyanmasını bekle emzirip işe git dedi. Sabah emeceğini bilerek uyusun. (bizim pasta yemeden önce az yemeği göze almamız gibi bi şey :D) Hatta her zaman çalışan annelere uyanmasını beklemesini tavsiye ederim, çocuk annenin gidişini de görmeli, fazla uzatmadan el sallayıp anneyi işe göndermeli, akşam da işten geleceğini anlamalı dedi. Yoksa kavramlar karışabiliyormuş, anne sabahları yok oluyor, akşamları da bu kapıdan geliyor diye. (Kritik bilgi)


3.gün:Yine 4 te kalktı, ama bu defa 4-7:30 arası daha iyiydi. (Yaho saatlere bakmadığı için, ben de farklı odada yattığm için tam hakim değilim, sesi pek çıkmadı, uykuya kolay döndü) Sabah emzirip çıktım.

4.gün  20:30 da yatıp 6 da kalktı. inanamadıkkk. 6da kalktığında da sadece bi bağırdı ve kendi kendine geri yattı. Sonra 7:30 da uyandı. Emzirip çıktım.

5. gün 20:30da yatıp 6da kalktı, 7:30da uyandı. Gittikçe daha iyiye gitti her gün.


6.gün  Her şey çok iyiydi taaa kii benim salaklığıma kadar... Perşembe günü şirket yemeği vardı 22:30 gibi geldim. Yaho'nun da maçı olduğu için bakıcı bizde kalmıştı, bakıcı hastaydı ve birden aklımdan keşke bugün emzirmiş olsaydım Göksu'yu korumuş olurdu süt diye geçirdim. Sabah 7:30 da emzirmiştim en son, ve gece de emzirmediğim için 24 saat emmemiş olacaktı yine. Ayrıca süt sağma makinemi ofiste unutmuştum, sağmayınca rahatsız olacaktım kesin. Elle biraz sağarım diye düşündüm yatmadan önce. Pijamalarımı almaya odaya girdiğimde Göksu uyandı, beni gördü, memeee diye bağırdı. Ben de "süt ilaçtır, hasta olmasın kızım, hem zaten sağma aleti de yok, zaten görmedim özledim de" diyerek süreci baltalayan o hamleyi yaptım. Emzirdim. Emzirmez olaydım, 22:30 dan 7:30 a kadar yarım saatte bir, 15dkkada bir uyanıp ağladı meme diye. pişmanlıktan uyuyamadım. Yaho'ya oldu olan, çok kızdı da bi şey diyemedi, olan olmuştu..

7.gün 20:15 te emzirdim, sonra yatırdım. Gece 2 de kalktı, 5te ve 6da kalktı, biraz mızırdanıp uyudu. Çok kötü geçmedi ama bariz bi gerileme oldu.8.gün yine 20:15 te emzirdim 20:30 da yattı. Sonra gece 2 de Yaho benim yattığım odaya gelip beni çağırdı ateşi var diye. Baktım gerçekten yanıyor, beni görünce iyice ağlamaya başladı meme diye. Hemen vermedim, tulumunu çıkardık, kucağıma gelmek istedi, sonra oturma odasına geldik, kollarımda halsiz düştü ateşten. Oturduk koltuğa ninni söyledim yarım saat, öööylece yattı bana sarılıp. Sonra calpol verdik. Sonra da emzirmeye karar verdik ilaç niyetine. Süreç içine süreç kattık resmen. Tam oldu galiba derken, önce ben bozdum, sonra tekrar hatırlıyor derken ateşlendi ve yine düzeni bozduk.

9.gün Pazar Gece boyunca 2 defa kalktı, kısa sürede geri uykuya döndü.

10.gün Pazartesi Gece boyunca 2 defa kalktı, kısa sürede geri uykuya döndü.

11.gün Salı Doktor kontrolü vardı, burnu akmaya başladığı için doktor burnundan ve boğazından sürüntü alıp tahlil yaptı. Bu ara 2 hastalık yaygınmış, Göksu'da bu 2 hastalık da pozitif çıktı. Biri beta, diğeri influenza. İlk defa antibiyotik kullanmaya başladı. Doktor gece emzirme dedi. Ateşi yüksekti ibufen verdik, rahat uyudu, ben de artık yatak odama geçtim, aynı odada uyuyoruz. Sabaha karşı uyandı 1-2 dk mızırdandı sonra Yahya geri yatırdı konuşarak "hadi uyu kızım, emziğini al, kafanı koy vs" şeklinde.. 7:15te uyandı.

12.gün Çarş 20:30'da yatıp 6:00'da uyandı. 7 ye kadar ağladı, bir yeri ağrıyordu kesin, uyutmak için biraz uğraştık ama sonra kucağıma alıp evde gezintiye çıktık. Doktora sormuştuk, hasta olsa bile gece emzirme geri dönme sakın dediği için sabah 7'ye kadar bekledik, 7'de emzirdim, kendine geldi çocuk.

13.gün Perş Tekrar farklı odada uyumaya döndüm, hala aynı odada uyumaya hazır olmadığına karar verdik. Gece rahatsız etmeyecek kadar kısa süreli uyanışları oldu, kendi kendine geri daldı.14.gün- 22.gün arası: Bu 1 hafta boyunca ben farklı odada yattım. Hala deliksiz uyumuyor, ama bize de pek ihtiyaç duymuyor. 2-3 defa kalkıp mıkırdanıp emziğini alıp geri yatıyor. Muhtemelen kendi oldasında yatsaydı biz bu kıpırdanmalarını hiç duymuyor olurduk.

23. gün Pazar Kendi yatağımda yattım, yani Göksu ile aynı odada. Göksu'ya yakın olan tarafa Yaho geçti. Yine 2-3 defa uyandı, beni farketmedi, sabah biraz erken kalktı. 6:50 gibi. Beni görüp ağlayarak meme istedi.

24. gün Pazartesi Biraz hastaydı, ishal- ateş- halsizlik.  Doktora gittik grip başlangıcı dedi. Normalde gündüz 1 uyku uyur ama hastalıktan dolayı bugün 2 uyku uyudu. Ona rağmen  20:30da yatırdık, uyudu. Gece 1-2 defa kalktı, sabaha karşı ağlayarak 2 defa daha kalktı, Yaho kalkıp onu sakinleştirip geri uyuttu konuşarak. Sabah 6:45 te uyandı,emzirdim.

25 - 30gün Artık geceleri 2 defa kalkıyor, bazen emziğini bulup dönüp geri yatıyor. Bazen de bulamıyor, azıcık ses çıkarıyor biz emziğini veriyoruz ve uykusuna devam ediyor. Sabah 7'ye doğru kalkıyor. Bence oldu bu iş. Bundan bir adım sonrası odayı ayırmak ve emziği bıraktırmak. Bu ikisini de çözünce deliksiz uykular başlar gibi geliyor. Şu anki durumdan hiç rahatsız değilim, çünkü bize seslenip emziğini istemesi bizim 3 saniyemizi falan alıyor, uykumuz açılmıyor bile. Biz kendimizi hazır hissedince odayı ayırırız, şimdilik böyle aynı odada uyumak çok keyif veriyor :)Özet

Benim kendimce doğru bulduklarım ve uyguladıklarım;
  • Uyandığında babanın ilgilenmesi alışma sürecini çok hızlandırıyor ve memeyi hatırlatmamış oluyor.
  • Odaların ayrı olması, (aynı sebepten dolayı) çok işe yarıyor. 
  • Başlamaya karar verince hiçbir zaman geri adım atmamak gerekiyor. Tüm süreç bozuluyor.
  • Hasta da olsa gece emzirmemek gerekiyor, gün içinde içtiği 100ml (1 çay bardağı) kadar anne sütü bile ilaç etkisi için yetiyormuş.
  • Diş işi bitmiyor, biri bitince diğeri çıkmaya başlıyor, o konu arka planda devam etti, bize engel olmadı. Calgel ile rahatlattığımız geceler oldu.
  • Kendi kaderi ile yalnız bırakmamak gerekiyor, uyandığında yalnız olmadığını görmesi güvende hissettiriyor, 
  • Sabah emzirileceğini bilmek, onu da gece boyunca rahatlatıyor. (Uyanmadan ve emzirmeden önce evden çıkmamak gerekiyor)
  • Yatağına birden fazla emzik bırakmak gece emziğini bulmasını kolaylaştırıyor.
  • Ağlasa da yatağından çıkarılmayacağını bilmesi gecenin o saatinde hinlik peşinde koşmasını engelliyor (az daha bağırayım o zaman çıkarır, diye bi şey yok, ağlasam da çıkarmayacak bunlar demeli :)) 
  • Bizim tam sonuca vardık dememiz 1 ayı buldu, ama süreç içine süreçler girdi. 1 kere dayanamayıp emzirmem ve 2 farklı zamanda hastalık geçirmesi süreci biraz baltaladı. Normal koşullarda 1 hafta-10 günde çözüme kavuşurdu bence :)
"Bol uykulu"dan ziyade, "kesintisiz uykulu" geceler dileyerek yazımı kapatayım o halde :)0 yorum:

Yorum Gönderme

Etiketler

1 aylık bebek 1.ay kontrolü 1.trimester 10 haftalık hamile 11 haftalık hamile 12 haftalık hamile 13 haftalık hamile 14 haftalık hamile 15 aylık 15 haftalık hamile 16 haftalık hamile 17 haftalık hamile 18 haftalık hamile 19 haftalık hamile 2 aylık 2 aylık bebek 2.ay 2.hamilelik 20 aylık uyku egitimi 20 haftalık hamile 21 haftalık hamile 22 haftalık hamile 23 haftalık hamile 24 haftalık hamile 25 haftalık hamile 26 haftalık hamile 27 haftalık hamile 28 haftalık hamile 29 haftalık hamile 3 ay 3 aylık 3 aylık bebek 3 aylık bebekle yolculuk 30 haftalık hamile 31 haftalık hamile 32 haftalık hamile 33 haftalık hamile 34 haftalık hamile 35 haftalık hamile 36 haftalık hamile 37 haftalık hamile 38 haftalık hamile 3li test 40 haftalık hamile 5 aylık bebek gelişimi 5 aylık ilk diş 6 aylık 6 aylık bebek gelişimi 6 haftalık hamile 6.ay 7 aylık bebek gelişimi 7 haftalık hamile 7.ay 8 haftalık hamile 9 haftalık hamile afp hormonu ağrısız rahim filmi alışveriş Amerikada doğum anne günlüğü anne karnında hıçkırık anne sütü anne sütü nasıl artar anneler günü anneler günü hediyesi aşılama baş geliş baş pelvis uyumsuzlugu bebeğim az emiyor bebeğim dönmeye başladı bebeğimin 7.ayı bebeğimize ilk eşya bebeğin 1. ay doktor kontrolü bebeğin 5. ayı bebeğinize ne zaman emzik verdiniz bebek alısverisi bebek ismi belirleme bebek odası bebek odası fikirleri bebek odasi alisverisi bebek odasi hazirliklari bebek şekeri bebekle araba sürmek bebekle araba yolculuğu bebekle uçak yolculuğu bebekle yolculuk bel destek bandi biberonla anne sütü brixton hicks cinsiyeti belli oldu çatı muayenesi çatı muayenesi nasıl çatı muyenesi acıtıyor mu çatlatma iğnesi detaylı ultrason dış gebelik dis gebelik dogum fotografcisi dogum hikayesi dogum korsesi dogum sonrasi korse dogumu hizlandiran yiyecekler dogumu kolaylastiran yiyecekler doğum hikayesi doğum izni doğum izni kaçıncı haftada alınır düşük ektopik gebelik emzik emzik kullanımı emzirirken hamile kalmak emzirmeyi bırakma enneler gunu epidüral sezeryan fetal kalp atışı FKA gebe gunlugu gebelik beslenmesi gebelik gunlugu gebelik izni gebelik sekeri gebelik şekeri gebelik testi gebelikte çatlak gebelikte hipertroid gebelikte nasıl beslenilir gebelikte spor gece beslenmesi gece emmesi gece emzirmeyi kesme göbek deliği ağrısı habituel abortus hafta hafta hamilelik Hamiklelikte hafta hafta kilo takibi hamile hamile fotografcisi hamile fotografi hamile fotografi cekimi hamile gunlugu hamile yogasi hamilelik hamilelik cekimi Hamilelik denemeleri hamilelik fotograf cekimi hamilelik fotografcisi hamilelik fotograflari hamilelik gunlugu hamilelik izni hamilelik kiloları hamilelik kilosu hamilelik lekeleri hamilelik raporu hamilelik sekeri hamilelik şekeri hamilelik testi hamilelik ücretli izin hamilelik yogası hamilelikte bel agrisi Hamilelikte beslenme hamilelikte boyun fıtıgı hamilelikte demir değeri hamilelikte hıçkırık hamilelikte kasık ağrısı hamilelikte kilo alım tablosu hamilelikte kilo alımı hamilelikte kilo cetveli hamilelikte kramp hamilelikte mide bulantısı hamilelikte nasıl beslenilmeli hamilelikte sırt ağrısı hamilelikte sirt agrisi hamilelikte tatil hamilelikte tetanoz asisi hamilelikte uçak yolculugu hamilelikte yüksek troid hamileyken emzirme hamileyken kaç kilo aldım hangi haftada kaç kilo aldım harmony test harmony test sonucu hastane çantası hastane çantası hazırlama hastane çantasında neler olmalı hipoglisemi histeroskopi hypnobirthing ikili test ikinci hamilelik ilaç tedavisi ilk diş ilk tekme infertilite insülin direnci kaçıncı haftada kaç kilo kakao yağı kalp atışı kendi odasına geçirmek kısırlık kız bebek isimleri kız mı erkek mi Kilo Takibi klomen kolik korse kürtaj lierac lohusa lohusa depresyonu lohusa sendromu makat geliş meme ucu ağrısı memeden kesme methotrexate tedavisi Mom mom değeri mother's day MTHFR 1298 heterozigot MTHFR heterozigot müslin örtü nöral tüp defekti nst NST'de hareket etmesi için ne yenir NSTye ne zaman girilir ntd ovulasyon pcos pko polikistik over predictor rahim filmi rahim kasılması sezaryen sezeryan dogum hikayesi sezeryan korsesi SGK raporu spermiogram spina bifida spinal anestezi spinal sezeryan süt arttırma yöntemi sütten kesme şaşı bebek şeker yüklemesi T shape rahim T şeklinde rahim tekme tekrarlayan düşük tetanoz aşısı tsh yüksek tüp bebek uyku düzeni uyku egitimi uyku eğitimi üçlü test yenidogan icin kullanışlı ürünler yenidogan ihtiyac listesi yenidoğan alışveriş listesi yer yatagında uyutmak yumurta takibi yüksek riskli

Followers

İLETİŞİM

Email ile Takip İçin;

  © NOME DO SEU BLOG

Design by Emporium Digital