14.ay - Taklitçi Göksu

Ah Göksu, nasıl şapsik bir şey oldun sen öyle. 

Derdini anlatmayı iyiden iyiye öğrendi. Her gün yeni sürprizlerle karşılıyor bizi. Ve bir kez daha anladım ki iletişim kurmaya başladıkça insan daha bir bağlanıyor çocuğuna. Yani, genellemeyeyim, bana öyle oluyor..

Hayvan taklitleri baya bir gündemimizde bu ara. Taklidini yaptığı veya kitaplarda gördüğü hayvanların sadece 3% ü ile falan gerçek hayatta tanışmış olsa da ilgisini çekiyor işte.. Oyun oluyor şekillerle seslerin eşleşmesi. Yoksa yılan resmi görünce SSSSS sesi çıkarmanın başka bir açıklaması olamaz.

Hayvanlar konusunda master tezi yazmasına ramak kalmasını kitaplarla yaşadığı aşka da bağlıyorum. En sevdiği oyuncakları kitaplar. Banyoda bile kitaplara bakıyor. Eğer önünde 5 tane oyuncak varsa o hep kitabı tercih ediyor. Mutfakta eteklerime yapışmış kucağıma almamı isterken bile onu topla düdükle değil kitapla kandırabiliyorum. Genel olarak her şeye ilgisi çooook kısa. Yani kitaba bakıyor dediğim; 10 dk da 10 kitaba falan bakıyor. Bence kitapları sevmesinin sebebi de bu, hızlı hızlı sayfaları çevirip resimlere bakıp hareketli kısımları oynatıp geçiyor. Diğer oyuncaklar daha monoton geliyor sanırım. Bu konsantrasyon/ilgi konusuna eğilmemiz gerekebilir ilerde, şimdilik çok irdelemiyorum. 

Yürümeye başladıktan sonra bariz bir şekilde sakinleştiğini gözlemlememize rağmen hala standardın çok üstünde hareketli bir çocuk. Evin içinde hiç durmayan devamlı koltuk tepelerine tırmanan, dan-dun hareketler yapan, koltuk tepelerinden düşen, tehlikeli işlerde sınırları zorlayan bir çocuk. Koltuktan atlar gibi yapıp bizi ayağına getirebildiğinin de farkına varmasıyla tehlike seviyesi tırmanıyor.Geçenlerde aklıma geldi, pusetine binmiyordu ve bizim için ne kadar sıkıntılı bir dönemdi, o da geçti.. Birkaç yerde okumuştum yürümeye başlayınca geçer diye yazılmıştı ve heyecanla beklemiştim. Gerektiğinden fazla dert etmişim yine, pusetinde oturan çocuk görünce ağlayasım gelirdi. Ama biz tam fark etmeden geçti. Puset görünce yay gibi gerilen kendini arkaya doğru atan bağıran çocuk gitti, kuzu kuzu oturan çocuk geldi. Gezmek/yürümek istediği zaman anlatıyor derdini bir şekilde ve biz de indirip izin veriyoruz yürümesine, hepsi bu kadar. Geçenlerde pilates çıkışıma geldiler Yaho ile, bi baktım yer biti yürüyerek geliyor kaldırımdan babasının önünden. İnanılmaz tatlıydı, o sahneyi hiç unutamayacağım.

günde yarım saat çizgi film hakkı var, lough and learn izletiyoruz genelde youtube dan

Yemek konusunda da benzer bir gelişme oldu, sevdiği şeyleri eliyle kaşığıyla çatalıyla çok güzel yemeye başladı. Hiç yemeyecek sanıyordum, o da oturdu. Bu konuyu pek dert etmemiştim kendime, çok emdiği için rahat davranıyordum açıkçası. Ama yediğini görmek sevindiriyor. Damak zevki benimkine benziyor. Ekmek hamur işi, bulgur, makarna, et.. Meyve olarak da muz seviyor en çok. Atıştırmacı ruhu daha 4 aylıkken gün yüzüne çıkmıştı emme tarzından. Şimdi de tüm gün kuru yemişle beslense olur; antep fıstığı, kabak çekirdeği, kaju, ceviz.. Narla yeni tanıştı ve onu da çok sevdi, atıştırmalık gibi tek tek atıyor ağzına :)Meme konusunda 2 ayda biraz ilerleme kaydettik. Gerileme mi demeliydim yoksa :) Yani o kadar çok meme istiyiordu ki beni acayip bunaltıyordu. Ben de belirli taktikler uygulamaya koyuldum. İlki uyku eğitimi idi. Doktorumuzun desteği ile artık Yaho 8:30 da götürüyor yatağına, 5-10 dk dönüyor yatağında ve kendi kendine uyuyor. 2 aydır hala yanında duruyor uyuturken, hala mızlıyor ağlıyor ama 5-10dk içinde uyuyor. Meme emmeden uyuması çok ciddi bir aşama. 
İkincisi, artık evdeyken memeyi sadece bizim yatağa oturarak veriyorum. Bu her dk kıyafetimi çekiştirip meme istemelerini çok azalttı. Hala istiyor ama ben "sana burada meme vermiyorum" diyorum. bazen konu kapanıyor, bazen de koşa koşa bizim yatağa gidiyor meme vermem için. Ama artık eskisi kadar bunaltıcı değil. Üçüncüsü, meme terbiyesi. Ofiste 2 defa sağardım önceleri, sonra teke indirdim. Artık sabah çıkmadan hemen önce emzirmişsem ofiste sağmıyorum. Sağdıkça süt üretimi tetikleniyor ve süt bol oldukça Göksu daha çok emmek istiyor. Ayrıca sağdığım sütleri içmiyor. Yani derdi süt değil aslında.. Gece emmeleri de arttı, beni çok yoruyor bu konu. Neyse ki Yaho baya yük alıyor üzerimden ama yine de emmesi için bana ihtiyaç var tabi :) Daha birkaç ay önce emsin diye sütüm artsın diye uğraşırken şimdi tam tersi yönde çalışmak da çok garip geliyor. Göksu bu anlamda kolay bir bebek olmadı, şimdi de günde 3 defa emen, geceleri de kalkmayan bir bebek olsaydı ben de bu kadar kafaya takmazdım ve 2 yaşına kadar emzirirdim kesin. Şimdi ise kafamda pat diye kesmek var. Şimdilik erteliyorum bir süre daha.. Taklitten bahsetmişken, sadece hayvanları değil gördüğü her şeyi herkesi taklit etmeye başladı. Acayip gözlemci oluyorlar bence. Anneanne napıyor, babaane napıyor, teyze napıyor dediğimde hepsine kodladığı belli hareketler var ve hemen taklitlerini yapıyor. Mesela ablam bir gün işaret parmağını sallayarark seni gidi seniii demişti, ne zaman sorsam teyze napıyor diye, seni gidii yapıyor elleriyle. Annem silifkenin yoğurdu oynamayı göstermiş, ayak figürleri yapıyor. Geçenlerde kendi kendine kitap okurken ince kağıt sayfalı kitabın sayfalarını elini yalayarak çevirdiğini gördüm. Gülmekten altıma yapacaktım. Meğer babam ona kitap okumuş, herhalde ondan gördü hahaha. Hapşırma taklidi, horlama taklidi (ki babamın sesinin aynısını yapıyor), vileda ile evi süpürürken  paspası önce kovaya batırıp sonra filtre bölümünde sıkması, göz kırpması, şaşırması, kirli sepetine kıyafet atması hepppsi çok tatlı..

Anneanne "anaaane" demesi, dede demesi, evin içinde geri geri yürümesi, zıplamaya çalışması, motosikleti ayakları ile sürmesi, direksiyonu çevirerek yön vermesi, kaç kilosun diyince tartıya koşması yeni hareketleri. 

Insatagram'da bu postumda bahsettiğim işaret dili kullanmamızın etkilerini de görmeye başladık. Bezi doluysa gösteriyor, açsa, uykusu varsa, doyduysa bir şekilde anlatıyor derdini..Haa bu arada ekofit'e döndüm ve dönmek de iyi geldi. Artık kendi hayatımdan ve Göksu'dan eskisi kadar çok paylaşım yapamasam da, asıl amaca hizmet ediyor ve beni sağlıklı beslenmeye itiyor. Biraz kilo bile verdim (Güncel: 54.5kg)Bu ay bakıcımız ufak bir operasyon geçirdiği için annemle babam 1 hafta Göksu'ya baktılar. Beklediğimin çok üzerinde bir performans gösterdiler ve beni aşırı mutlu ettiler. Bakıcı ne kadar güvenilir olursa olsun, ne kadar severse sevsin, annemin babamın bakması başka bir huzur verdi bana. Onlar da iyi kotardılar ve Göksu onlarla çok mutluydu. Onlar da 1 gün bile sızlanmadan çok mutlu olarak baktılar kızıma, sağ olsunlar.


Bu arada yüzmeye başlattığımzdan bahset mişdim? Suyu çok seviyor.. ilk kez 3-4 aylıkken götürmüştük de veto yemiştik doktordan idrar yolu enfeksiyonu olma ihitmalinden. Şimdi biraz daha büyüdü, Caddebostan'da klorsuz bir havuzda Mehmet Vefa hoca veriyor dersleri.


Göksu'nun ağzından 13.ayı böyle geçmiş. tık tık

"Merhaba ben Göksu, artık tam 1yaş 1aylığım. (13 aylık diyince kafam karışıyor)🤓. Hala tam iyileşemedim, özellikle öksürmekten uyuyamamam yordu bizi birazcık. Uyku demişken, bu ayın en önemli olayı uyku eğitimi idi. Artık birazcık ağlamama izin verilecek yaşa gelmişmişim, doktor öyle dedi. Akşam 20:30’da babam yatağıma götürüyor, ben de biraz ağlayıp mıkırdanıp sonra uyuyorum. Hem de kendi kendime! İnanılır gibi değil.. Ama annem hala uyutamıyor, çünkü o yanımda olunca süt kokusu başımı döndürüyor, kendimden geçiyorum, uyuyamıyorum emmeden. Gün içinde 4 saatte bir emzirme kuralı koydular, tüm gün pazarlık yapıyoruz, 10dkda bir yokluyorum ama vermiyor. Bazen ağlıyorum, unutturmaya çalışıyorlar ama hemen yine aklıma geliyor. Geceleri ise 2-3 saatte bir emiyorum ama artık kesmeleri gerekiyormuş hem dişlerim için hem de metabolizmam için.. Biberonla vedalaşalı neredeyse 2 ay oldu, eksikliğini hissetmiyorum.🍼Ayın son günü pipetle içmeyi öğrendim, pratik yaparken devamlı su içmekten davul gibi şiştim ☃️. Çizgi film izlemeye (günde 15dk) ve kitap okumaya ve müzik duyar duymaz dans etmeye bayılıyorum, bir figürler yapıyorum ki, offff görmeniz lazım 🙈💃🏻. Yeni kelimem yok, ama başka bir boyuta geçtim, işaret diliyle her şeyi anlatıyorum. Bir de hayvan seslerini taklit ediyorum. Ördek bile o kadar güzel vak’lamaz yani. 11 dişim varmış, 9600gr 80.5cm olmuşum. 😊 Şimdilik bu kadar, görüşürüz.👋🏼 #zeytinGoksu"

Göksu'nun ağzından 14.ayı böyle geçmiş. tık tık


"Merhaba, ben Göksu. 1 yaşımı dolduralı 2 ay olmuş. Geçtiğimiz ay neler yaptım neler. Şarkı sözlerini bile anlamaya başladım. Hayvan sesleri benden sorulur. Dans koreografime değişik ayak figürleri ekledim. Anneannem bana silifkenin yoğurdu oynamayı bile öğretti. Tek gözümü kırpabiliyorum, dedemin horlamasını ve hapşırmasını taklit ediyorum. Dedemden gördüm, ben de sayfa çevirmeden önce sağ elimi yalıyorum. Ah ah bu taklit yeteneğiyle benden iyi tiyatrocu olurdu ama sanatçının değerini bilmiyorlar, futbolcu olacam ben 🤓. Çok iyi top sürüp pas veriyorum. Kiyafetlerimi çıkarınca kirli sepetine atıyorum, sonra cıbıl cıbıl koşuşturuyorum, giyinmek istemiyorum. Geri geri tüm odayı dolaşabiliyorum🕺🏻 Evi önce süpürüp sonra siliyorum. Viledayı ara ara gidip kovaya sokup, sonra suyunu sıktırıyorum. Motosikletimle evi turluyorum. 🚴🏻‍♀️Kaldırımda kendim yürüyorum. Sevdiğim yemekleri kendi başıma çok güzel yiyorum. 🍽🍗🥖Nar ile de tanıştım yemesi çok zevkli. Yemek yemeye değil de atıştırmaya bayılıyorum, tüm gün kuruyemiş yesem yerim, anama çekmişim. 🍿Sevmediğim şeyleri yemiyorum, yere yediriyorum. Yeri besleyeyim ki bana çarpmasın ama di mi? Çarparsa çok sinirleniyorum. Mama sandalyemi evde dolaşmaya çıkarıyorum ama kapılardan geçmezse ona da sinirleniyorum. Annemler bana güldüğü için daha çok sinirleniyorum🐷. Annemi çok seviyorum, boynuna sarılıyorum durup durup. 👩‍👧Kitaplarıma aşığım, tüm gün sayfa çevirip resimlere bakıyorum📚. Bizimkiler okuyorum sanıyor, seviniyor gariplerim, okuma yazma bilmediğimi söylemeyin yazık. Artık salonda, orda burda devamlı meme yok, sadece belli bir yerde, annemlerin yatağında meme emmeme izin var, yeni yeni icatlar çıkarıyorlar, ama işe yaradı üşeniyorum bazen. Yalandan ağlamayı çözdüm, geceleri de ağlıyorum, ben uyumuyorsam kimse uyumasın. 😎10kg 81.5cm olmuşum. Haydi, meme, gel, anaane, nene, dede, baba, havlu, ayı diyebiliyorum. Haydi gelecek ay görüşürüz 🤗 "Beni çok seviyorsun Göksu, o kadar güzel hissettiriyorsun ki bunu bana.. Beni görünce sevinçten gözlerinin içi gülüyor. Durduk yere gelip boynuma sarılıyorsun, kafanı omzuma sokuşturup öyle duruyorsun bir kaç saniye. Umarım beni hep böyle seversin tatlı bebeğim benim, bana dünyaları veriyorsun.."


0 yorum:

Yorum Gönderme

Etiketler

1 aylık bebek 1.ay kontrolü 1.trimester 10 haftalık hamile 11 haftalık hamile 12 haftalık hamile 13 haftalık hamile 14 haftalık hamile 15 aylık 15 haftalık hamile 16 haftalık hamile 17 haftalık hamile 18 haftalık hamile 19 haftalık hamile 2 aylık 2 aylık bebek 2.ay 2.hamilelik 20 aylık uyku egitimi 20 haftalık hamile 21 haftalık hamile 22 haftalık hamile 23 haftalık hamile 24 haftalık hamile 25 haftalık hamile 26 haftalık hamile 27 haftalık hamile 28 haftalık hamile 29 haftalık hamile 3 ay 3 aylık 3 aylık bebek 3 aylık bebekle yolculuk 30 haftalık hamile 31 haftalık hamile 32 haftalık hamile 33 haftalık hamile 34 haftalık hamile 35 haftalık hamile 36 haftalık hamile 37 haftalık hamile 38 haftalık hamile 3li test 40 haftalık hamile 5 aylık bebek gelişimi 5 aylık ilk diş 6 aylık 6 aylık bebek gelişimi 6 haftalık hamile 6.ay 7 aylık bebek gelişimi 7 haftalık hamile 7.ay 8 haftalık hamile 9 haftalık hamile afp hormonu ağrısız rahim filmi alışveriş Amerikada doğum anne günlüğü anne karnında hıçkırık anne sütü anne sütü nasıl artar anneler günü anneler günü hediyesi aşılama baş geliş baş pelvis uyumsuzlugu bebeğim az emiyor bebeğim dönmeye başladı bebeğimin 7.ayı bebeğimize ilk eşya bebeğin 1. ay doktor kontrolü bebeğin 5. ayı bebeğinize ne zaman emzik verdiniz bebek alısverisi bebek ismi belirleme bebek odası bebek odası fikirleri bebek odasi alisverisi bebek odasi hazirliklari bebek şekeri bebekle araba sürmek bebekle araba yolculuğu bebekle uçak yolculuğu bebekle yolculuk bel destek bandi biberonla anne sütü brixton hicks cinsiyeti belli oldu çatı muayenesi çatı muayenesi nasıl çatı muyenesi acıtıyor mu çatlatma iğnesi detaylı ultrason dış gebelik dis gebelik dogum fotografcisi dogum hikayesi dogum korsesi dogum sonrasi korse dogumu hizlandiran yiyecekler dogumu kolaylastiran yiyecekler doğum hikayesi doğum izni doğum izni kaçıncı haftada alınır düşük ektopik gebelik emzik emzik kullanımı emzirirken hamile kalmak emzirmeyi bırakma enneler gunu epidüral sezeryan fetal kalp atışı FKA gebe gunlugu gebelik beslenmesi gebelik gunlugu gebelik izni gebelik sekeri gebelik şekeri gebelik testi gebelikte çatlak gebelikte hipertroid gebelikte nasıl beslenilir gebelikte spor gece beslenmesi gece emmesi gece emzirmeyi kesme göbek deliği ağrısı habituel abortus hafta hafta hamilelik Hamiklelikte hafta hafta kilo takibi hamile hamile fotografcisi hamile fotografi hamile fotografi cekimi hamile gunlugu hamile yogasi hamilelik hamilelik cekimi Hamilelik denemeleri hamilelik fotograf cekimi hamilelik fotografcisi hamilelik fotograflari hamilelik gunlugu hamilelik izni hamilelik kiloları hamilelik kilosu hamilelik lekeleri hamilelik raporu hamilelik sekeri hamilelik şekeri hamilelik testi hamilelik ücretli izin hamilelik yogası hamilelikte bel agrisi Hamilelikte beslenme hamilelikte boyun fıtıgı hamilelikte demir değeri hamilelikte hıçkırık hamilelikte kasık ağrısı hamilelikte kilo alım tablosu hamilelikte kilo alımı hamilelikte kilo cetveli hamilelikte kramp hamilelikte mide bulantısı hamilelikte nasıl beslenilmeli hamilelikte sırt ağrısı hamilelikte sirt agrisi hamilelikte tatil hamilelikte tetanoz asisi hamilelikte uçak yolculugu hamilelikte yüksek troid hamileyken emzirme hamileyken kaç kilo aldım hangi haftada kaç kilo aldım harmony test harmony test sonucu hastane çantası hastane çantası hazırlama hastane çantasında neler olmalı hipoglisemi histeroskopi hypnobirthing ikili test ikinci hamilelik ilaç tedavisi ilk diş ilk tekme infertilite insülin direnci kaçıncı haftada kaç kilo kakao yağı kalp atışı kendi odasına geçirmek kısırlık kız bebek isimleri kız mı erkek mi Kilo Takibi klomen kolik korse kürtaj lierac lohusa lohusa depresyonu lohusa sendromu makat geliş meme ucu ağrısı memeden kesme methotrexate tedavisi Mom mom değeri mother's day MTHFR 1298 heterozigot MTHFR heterozigot müslin örtü nöral tüp defekti nst NST'de hareket etmesi için ne yenir NSTye ne zaman girilir ntd ovulasyon pcos pko polikistik over predictor rahim filmi rahim kasılması sezaryen sezeryan dogum hikayesi sezeryan korsesi SGK raporu spermiogram spina bifida spinal anestezi spinal sezeryan süt arttırma yöntemi sütten kesme şaşı bebek şeker yüklemesi T shape rahim T şeklinde rahim tekme tekrarlayan düşük tetanoz aşısı tsh yüksek tüp bebek uyku düzeni uyku egitimi uyku eğitimi üçlü test yenidogan icin kullanışlı ürünler yenidogan ihtiyac listesi yenidoğan alışveriş listesi yer yatagında uyutmak yumurta takibi yüksek riskli

Followers

İLETİŞİM

Email ile Takip İçin;

  © NOME DO SEU BLOG

Design by Emporium Digital