12.ay - Koca 1 yıl

Göksu 11 ay 2 günlükken, ilk defa ondan uzakta bir yerde uyudum, ilk defa ayrı kaldık. Şile'deki şirket toplantısına katılıp katılmama konusunda endişelerim vardı, ama denemek istedim, ilginç bir tecrübe oldu. Hem kafamın acayip boşaldığını hissettim, hem de aklım çok ondaydı. Ne olur ne olmaz, belki dönmem gerekir diye arabayla gittim. Ama gerek kalmadı, evde bıraktığım 1 biberonluk sütü sulandıra sulandıra 6 defada vermiş Yaho garanti olsun diye. 6 defa kalkmış yani :)) Formül mamayı doktorun isteğiyle 11.ay kontrolünde kesmiştik ve geri dönmek istemiyoruz. Yoksa tüm kaloriyi gece uyurken alıp gün içinde yemek yemiyor Göksu bebesi.Bu aralar kafam o kadar dolu ve vitaminlerim o kadar sömürülmüş ki bazı yaptığım şeyleri düşününce kendime inanamıyorum. Farkındalık sıfır. Fark etmemeyi geçtim, bildiklerimi de unutuyorum.Şileye giderken sabah gün aymadan (saat dilimini değiştirmememiz sağ olsun) yola çıktım, Arabada benzin olmasına rağmen niyeyse benzin alma ihtiyacı hissettim. Şile yolunun kenarındaki en ıssız benzinciyi seçip, süsümle püsümle kamyonların arasından geçip kredi kartıyla ödemek için market kısmına geçtim, herkes şok. Bir de üstüne depoya sığmayacak kadar fazla benzin isteyip ödemem de cabası. Gecenin yarısı gibi bir saatte dağ başında kamyoncu petrolcüsünde ne işim var benim, hem de arabada benzin varken. Kendime anlam veremiyorum bazen.. İşte bunlar hep vitamin..

Şile'den döndüğüm günün ertesi akşamında da iş arkadaşımın düğünü vardı. Göksu bu ayrılıklardan baya etkilenmiş olacak ki, o günden beri her dakika meme isteyen bir bebeğe dönüştü. Benden ayrılmaktan korkuyor galiba devamlı yoklama alıyor kuzumm.

Bu sürekli meme isteme, memeyi ağzında emzik yaparak uyuma, gün içinde gelip üstümü çekiştirerek memeyi çıkarmaya çalışma eylemleri beni bunaltmadı desem yalan olur. Azalarak bitmesini bekliyorum bu düşkünlüğün.

Vodafone Arena ile ilk karşılaşmam da bu ay gerçekleşti, hem de mükemmel bir maçta. Bakıcımızdan rica ettik bizde kaldı, biz de Benfica maçına gittik. Açıkçası eski holigan ruhumdan pek eser kalmamış, etrafımı izleyip insanların o sevgi ya da nefret dolu hırçınlığını garipsemedim değil. ama yine de çok heyecan ve sevgi doluydum beşiktaşımıza karşı :)
Ani bir kararla Silifke'ye gittik 4 günlüğüne. Hava müthişti, yine bir sürü pozitif duyguyla döndük. İnsanlar rahat sakin, trafik derdi yok, para derdi yok, herkes bir şekilde hayatını yaşıyor. Tükenmişlik yok, hırs yok..Çok huzur dolduk ailecek.

Döndükten sonra yine hastalandı tosbaaa. Amerika tatilinden dönerken yani 9 aylıkken bi hasta ettik çocuğu, bi türlü tam kurtulamadı. Burun ve geniz akıntısı, öksürük, hafif ateş cortlayıp duruyor. Bu arada yine doktor değiştirdik. Bizim şanssızlığımız diye bakmak istiyorum bu konuya. Çünkü Yaho da ben de, öyle memnuniyetsiz ve çok titiz tipler değilizdir aslında. Neysem :)veeee Göksu'nun doğum günüyle beraber bu ayı ve yılı da kapattık. Bizim için çok kıymetli ve özel bir gün olmasına rağmen 1.yaş doğum günü organizasyonlarını çok anlamsız buluyoruz. Bebeğin düzeni şaşıyor, fazla ilgiden bunalıyor, kostümler, kalabalık ortam ,gürültü, bir sürü gereksiz harcama, bir sürü gereksiz hediye, fotoğraf çekme seansı kaosu vs vs. 

Ama tabii bu hiçbir şey yapmayacağız anlamına gelmiyor :) özel bir günün özel olduğunu da hem hissetmek hem hissettirmek lazım. 
2 gün öncesinden gittim bi tane hobi malzemeleri satan bir dükkandan bir şeyler aldım. Birazcık Pinterest karıştırıp evde neler hazırlayacağıma karar verdim. 2 gün önceden akşamları başladım çalışmaya. Büyük bi tane 1 rakamı süsledim el işi kağıdıyla (burada anlattım). Başına takabileceği bir taç hazırladım tuvalet kağıdı kartonundan :D Bir de isim yazan bir runner yaptım (burada) duvara astım. 
15 Aralık bu sene Perşembeye denk geldi. O gün izin aldım. Babamla parti evine gidip balonlar aldık hava bastırdık. Göksu'nun yiyebileceği şekersiz pastalar hazırladım.  Birini elleriyle ağzıyla istediği gibi dalabileceği şekilde yaptım. Muzu ve labneyi çok sevdiği için, tam buğday unlu muzlu ekmek gibi bir şey yapıp, aralarına ve dışına labne sürüp kat kat dizdim, üzerine de mum. Gel gör ki önce mumdan çekindi, sonra da pastaya dokunmaktan ahahha :)) Diğer pasta ise yine şekersiz ama kakaoluydu. Onu da yemedi. Onun dışında da sofrada zaten çiğ kuruyemişler, kuru meyveler ve sigara böreğinden hallice sardığım fırınladığım börekler vardı.Bir de ablacığım sağ olsun meyve sepeti yollamıştı, o olmasa masamız pek gösterişsiz kalırdı :p 


Evde bizden başka babam vardı, bir de kankitolar uğradı, beraber oturduk sakince herhangi bir akşamdan farksız bir şekilde bi şeyler atıştırdık çay içtik. Göksu uykusu gelince uyudu. Bu kadar :) Benim içime sindi, bence Göksu da mutlu oldu. Elbise falan özel değil, yazın Zara indiriminden bulup almıştım ama doğum günün düşünerek aldığım bir elbise değildi, o gün dolabına şöyle bir baktım, aa dedim bunu bi türlü giydirememiştik bugün giysin baaari dedim :)

Instagramda Göksu bu ayını böyle anlatmış :
 Bu 1 yılı yazsam roman olur, uzun uzun anlatasım var ama zamanım yok. Artık hiçbir şeye yetişemediğimi hissediyorum. Herkes nasıl da yetişiyor şaşkınlık içindeyim. Ki gerçekten hayatımı çok kolaylaştıran faktörler var, mesela bakıcımız çok iyi ve akşam yemeğimizi de hazırlıyor. Yaho da çok işbölümcü zaten en başından beri. ama ben nedense beynimden bir linkle Göksu'ya bağlanmış ve onlu ya da onsuz ortamda ondan başka bir şeye tam olarak kendimi veremediğim için hiçbir şey yapamıyormuş gibi hissediyorum. Zaten evdeysem devamlı paçalarımda ya da peşimde kuyruğum. Tuvalete bile girdirmiyor sağ olsun :) Eğer beni unutmuş da bi şeylerle 5 dk ilgilendiyse nefes almadan duruyorum olduğum yerde resmen :) Fark ettiği an başlıyor "memememememem" diyip üstümü başımı çekiştirmeye.

Bu dönemde instagramdaki ekofitgunluk hesabını dondurdum, ve bana cok iyi geldi. Zaten kişisl hesabımdan ve de ekofitten kimseyi takip edemiyorum artık, akışa bakmak aşırı zaman alıyor. Bazen girdiğimde 5-10 post bakıyorum ne denk gelirse o kadar.. Her şeye yetişmeye çalışırken bir de sanal dünyada sorumluluk yüklenmek, her yediğimi post etmek, Göksu ile ilgili paylaşımlar yapmak, her mesaja her yoruma cevap vermeye çalışmak beni aşırı yormuş. Ama alışkanlık da yaratmış bir taraftan. O yüzden muhtemelen bu kadar "sıkı" olmasa da bir süre dinlenip geri dönerim. Zira instagrama öğün koymuyorum diye kendini tatilde sanan bir beslenme biçimim var şu an:D Kendi motivasyonum için bunu yapmam lazım. Ki hesabın çıkış noktası da buydu en başta.


Kısaca duygusal olarak çook dalgalanmalar yaşadığım lohusa kafasından bir türlü çıkamadığım, yanlış kararlar verdiğim, kendim için hiçbir şey yapamıyormuş gibi hissettiğim, vicdan azabı diye bir duyguyla tanıştığım bir yıldı. Diğer taraftan ise sevgisini hiçbir yere sığdıramadığım birinin artık hayatımda olmasının güzelliği var ki hiçbir şeye değişilmez. işte anne olmak da böyle bir şeymiş. (bknz: klişeye düşmek)

Herkes anne oluyor ne var bunda , #anneolmak diye bir kavramı amma büyütüyorlar diye bakardım önceden ama gerçekten işte bu delilik haliymiş anne olmak. Üzerine o kadar kitap yazılması boşuna değilmiş. Anne olunca anladım :D (bknz: klişeye düşmek)

İsteyen herkesin bu duyguyu (duyguya sıfat koymuyorum) tatmasını, bu deneyimi yaşamasını dilerim. ah yine klişeye düştüm hadi gidiyorum ben. eyv.

 

 
Göksuuu, o kadar tatlı, o kadar naif, o kadar kibar, o kadar paylaşımcı, o kadar sevecen, o kadar kafa bir çocuk oldun ki, senin annen olduğun için çoook ama çooook mutluyum.

2 yorum:

melike 17 Ocak 2017 07:01  

Yaa gözlerim yaşardı resmen. gerçi instagramda göksu'nun 12. ay yazısını okuduğumda da yaşarmıştı. aşağı yukarı aynı dönemlerde hamileydik seninle. sanırım o garip hamilelik lohusalık halleriyle ilgisi var bunun :D göksu sanki elimde büyümüş yeğenim gibi geliyor. büyüme yazılarını dört gözle bekliyorum. ailenle mutlu güzel günlerin olsun ekin.
sevgiler,

fundi 18 Ocak 2017 23:39  

ya ne kadar güzel yazmışşın duygularını ifade ediş tarzına hayranım ve 6 aylık bır anne olarak kendımden okadar çok sey buldum ki. E vet anne olmak tam bir delilişk ancak dünyanın en en güzel şeyi olsa gerek allah ağzınızın tadını bozmasın burdan post yap bence okumak daha keyıflı hem kılavuz oluyorsunda benımde senı takıp amacım beslnemyken annelıge tavsıyler tecrübeler derken ay ay ne olmuş goksuya bakayıma dondu sevgıler eko:)

Yorum Gönderme

Etiketler

1 aylık bebek 1.ay kontrolü 1.trimester 10 haftalık hamile 11 haftalık hamile 12 haftalık hamile 13 haftalık hamile 14 haftalık hamile 15 aylık 15 haftalık hamile 16 haftalık hamile 17 haftalık hamile 18 haftalık hamile 19 haftalık hamile 2 aylık 2 aylık bebek 2.ay 2.hamilelik 20 aylık uyku egitimi 20 haftalık hamile 21 haftalık hamile 22 haftalık hamile 23 haftalık hamile 24 haftalık hamile 25 haftalık hamile 26 haftalık hamile 27 haftalık hamile 28 haftalık hamile 29 haftalık hamile 3 ay 3 aylık 3 aylık bebek 3 aylık bebekle yolculuk 30 haftalık hamile 31 haftalık hamile 32 haftalık hamile 33 haftalık hamile 34 haftalık hamile 35 haftalık hamile 36 haftalık hamile 37 haftalık hamile 38 haftalık hamile 3li test 40 haftalık hamile 5 aylık bebek gelişimi 5 aylık ilk diş 6 aylık 6 aylık bebek gelişimi 6 haftalık hamile 6.ay 7 aylık bebek gelişimi 7 haftalık hamile 7.ay 8 haftalık hamile 9 haftalık hamile afp hormonu ağrısız rahim filmi alışveriş Amerikada doğum anne günlüğü anne karnında hıçkırık anne sütü anne sütü nasıl artar anneler günü anneler günü hediyesi aşılama baş geliş baş pelvis uyumsuzlugu bebeğim az emiyor bebeğim dönmeye başladı bebeğimin 7.ayı bebeğimize ilk eşya bebeğin 1. ay doktor kontrolü bebeğin 5. ayı bebeğinize ne zaman emzik verdiniz bebek alısverisi bebek ismi belirleme bebek odası bebek odası fikirleri bebek odasi alisverisi bebek odasi hazirliklari bebek şekeri bebekle araba sürmek bebekle araba yolculuğu bebekle uçak yolculuğu bebekle yolculuk bel destek bandi biberonla anne sütü brixton hicks cinsiyeti belli oldu çatı muayenesi çatı muayenesi nasıl çatı muyenesi acıtıyor mu çatlatma iğnesi detaylı ultrason dış gebelik dis gebelik dogum fotografcisi dogum hikayesi dogum korsesi dogum sonrasi korse dogumu hizlandiran yiyecekler dogumu kolaylastiran yiyecekler doğum hikayesi doğum izni doğum izni kaçıncı haftada alınır düşük ektopik gebelik emzik emzik kullanımı emzirirken hamile kalmak emzirmeyi bırakma enneler gunu epidüral sezeryan fetal kalp atışı FKA gebe gunlugu gebelik beslenmesi gebelik gunlugu gebelik izni gebelik sekeri gebelik şekeri gebelik testi gebelikte çatlak gebelikte hipertroid gebelikte nasıl beslenilir gebelikte spor gece beslenmesi gece emmesi gece emzirmeyi kesme göbek deliği ağrısı habituel abortus hafta hafta hamilelik Hamiklelikte hafta hafta kilo takibi hamile hamile fotografcisi hamile fotografi hamile fotografi cekimi hamile gunlugu hamile yogasi hamilelik hamilelik cekimi Hamilelik denemeleri hamilelik fotograf cekimi hamilelik fotografcisi hamilelik fotograflari hamilelik gunlugu hamilelik izni hamilelik kiloları hamilelik kilosu hamilelik lekeleri hamilelik raporu hamilelik sekeri hamilelik şekeri hamilelik testi hamilelik ücretli izin hamilelik yogası hamilelikte bel agrisi Hamilelikte beslenme hamilelikte boyun fıtıgı hamilelikte demir değeri hamilelikte hıçkırık hamilelikte kasık ağrısı hamilelikte kilo alım tablosu hamilelikte kilo alımı hamilelikte kilo cetveli hamilelikte kramp hamilelikte mide bulantısı hamilelikte nasıl beslenilmeli hamilelikte sırt ağrısı hamilelikte sirt agrisi hamilelikte tatil hamilelikte tetanoz asisi hamilelikte uçak yolculugu hamilelikte yüksek troid hamileyken emzirme hamileyken kaç kilo aldım hangi haftada kaç kilo aldım harmony test harmony test sonucu hastane çantası hastane çantası hazırlama hastane çantasında neler olmalı hipoglisemi histeroskopi hypnobirthing ikili test ikinci hamilelik ilaç tedavisi ilk diş ilk tekme infertilite insülin direnci kaçıncı haftada kaç kilo kakao yağı kalp atışı kendi odasına geçirmek kısırlık kız bebek isimleri kız mı erkek mi Kilo Takibi klomen kolik korse kürtaj lierac lohusa lohusa depresyonu lohusa sendromu makat geliş meme ucu ağrısı memeden kesme methotrexate tedavisi Mom mom değeri mother's day MTHFR 1298 heterozigot MTHFR heterozigot müslin örtü nöral tüp defekti nst NST'de hareket etmesi için ne yenir NSTye ne zaman girilir ntd ovulasyon pcos pko polikistik over predictor rahim filmi rahim kasılması sezaryen sezeryan dogum hikayesi sezeryan korsesi SGK raporu spermiogram spina bifida spinal anestezi spinal sezeryan süt arttırma yöntemi sütten kesme şaşı bebek şeker yüklemesi T shape rahim T şeklinde rahim tekme tekrarlayan düşük tetanoz aşısı tsh yüksek tüp bebek uyku düzeni uyku egitimi uyku eğitimi üçlü test yenidogan icin kullanışlı ürünler yenidogan ihtiyac listesi yenidoğan alışveriş listesi yer yatagında uyutmak yumurta takibi yüksek riskli

Followers

İLETİŞİM

Email ile Takip İçin;

  © NOME DO SEU BLOG

Design by Emporium Digital