7.ay - Olaylar Olaylar

Bu nasıl bir aydı böyle! Olaylar olaylar! 6.ay aşılarının ateşinden mi, ek gıdaya geçişten mi, diş çıkarma hallerinden mi, oturmasından mı, sürünmesinden mi, uykularının bozulmasından mı, ayağa kalkmasından mı, karşılık vermelerinden, müziği duyunca oynamaya başlamasından mı, hangisinden bahsedeyim bilemedim :) İnanılmaz bir dönüm noktasıymış gerçekten 6.ay bitimi.

Öncelikle Tülay annemin dönmesiyle beraber, yalnızlığım tekrar ilan edildi. Böyle bir süreçte yalnız olmak, annelik süper güçlerimi sonuna kadar kullanmamı gerektirdi :) Anne olunca anlarsın klişesi, bu ay itibariyle bana dank etmeye başladı yani (sevgiler anneciğim, bütün annelerimiz, çiçeklerimiz, başlarımızın taçları :))) Neyse ki 1 hafta bayram tatilinde yine Mersin'e gittik de biraz rahatladım :) Ay Göksu ilk defa denize girdi, çok komikti. Biz çok seveceğini düşünmüştük, sevmedi diyemeyiz ama oyunlar da oynamadı. Sıkıntı çıkarmadan öylece durdu suda :) Boyun simidi takınca huzursuz olduğu zamanlar oldu. Sonra ona da alıştı. Koyda ayaklarımızın değmedi yerden girerken boyun simidiyle, kumsaldan girerken simitle soktuk.

Yapraklı Koy - Susanoğlu
Tipoşşş :))Bayram Yaho'nun hasta olması dışında çok güzeldi. Ablamlar da gelmişti. Yaho hastalandığı için (klima-soğuk-sıcak mevzularından) o annesinde kaldı, biz de Göksu'yla annemlerde kaldık. Artık hareketlendiği için 2 eve de park yatak kurduk, bence cok kullanışlıymış park yatak. özellikle bu hareketlenme döneminde. Neyse, demem o ki yine ve yeniden kanıtlandı ki, kalabalık ailede çocuk bakımı çook daha kolay oluyor.


İstanbul'a döndükten sonra bir gün çok hastalandım. Sabah Göksu uyandı, kucağıma alacaktım ama kalkacak halim bile yoktu , kolumu kıpırdatamıyordum. Ben kolay kolay böyle yıkılmam, ama resmen yıkıktım. Yaho'yu aradım çaresizlikten, gel dedim. izin al. Ama o gelene kadar ne yapacam?!. Yakınlarda bi akraba olmaması o kadar kötü ki, asıl böyle bir zamanda farkettim. Arkadaşlarım var ama hepsi çalışıyor. Ve bebek bakmayı bilmezler. Derken aklıma öğrenci olan bi arkadaşımız geldi (kankimizin kardeşi, bebekliğini biliriz :)), çocuğu aradım şansa okulda ders iptal olmuş eve geçecekmiş, atladı geldi. Göksu'yu ona bıraktım oynattı biraz (tabii ki telefondan bir şeylar açıp izletmek suretiylen :)) Sonra Yaho geldi Göksu'yu devraldı. Ben de acile gittim arkadaşla. Serum yedim. Sonra eve geldim, olmadı geri gittim bi serum daha yedim, ilaçlar tesler vs vs sonunda 2 gün sonra kendime geldim. Viral bir şeymiş. Ben hasta olunca kendime değil de Göksu'ya üzüldüğümü farkettim (analık işte :))

kara kaşlı Elsa :))Bu ay bir de Göksu'yu rutin göz kontrolüne götürdük. (6.aydan sonra öneriliyor). 2 gözü arasında 1 dereceden fazla fark var. Hipermetrop. "6 aylık bebeğe gözlük takacak kadar kötü bir durum yok, huzursuzluğuna değmez, ama erken çocukluk döneminde gözlük takması gerekecek gibi öngörüm" dedi doktorumuz. Ah yavrum benim, dörtgöz olcak :)

Neyse ana başlıklara gelecek olursam;


6.ay aşıları

Ne aşıymış arkadaşşş. Yandı ateşten yavrucağım. devamlı ılık suda banyo yaptırdık. Gece yatarken de calpol verdik. 2 günde geçti, hem ateşi hem huzursuzluğu.

Ek gıda

BLW yöntemini uygulamayı Yaho da ben de çok istiyorduk. Bizim 3 yaşındaki yeğen Kartal'ın hala kendi kendine yemek yemeyip annesini ve babaanesini ne kadar yorduğunu gördükçe, bu yöntemi uygulamaya çalışalım dedik :) Doktorumuz Yıldız Perk de destekledi. Facebook'taki grupta başa tutturulan gönderiyi (tıktık) ve "O tabak bitecek mi?" ismindeki kitabı okudum. Kafamda oturttum bazı şeyleri. Göksu'nun da çok uyumlu olacağını seveceğini düşünüyordum. Yanılmışım. İştahla her bulduğu şeyi ağzına götüren bebek, yemeklerin yiyecek olduğunu anlıyor ve daha dokununca surat değişiyor kusacak gibi oluyordu. Yavaş yavaş önüne koyduğumuz şeyleri ağzına götürüp ısırıp çiğnemeye ve yutmaya başladı ama genelde bu 2 ısırık sonra son buldu.Yani her şeyden tadımlık yedi. Ben bir süre 3 gün deneme kuralına uydum. Ama daha sonra hem biraz enerji alabilsin hem de seveceği bir şeyler bulur muyum ümidiyle, günde 2-3 defa farklı farklı şeyler sunmaya başladım. Bayramda büyüklerin her şeyin tadına baktırma isteğini zararlı olmadıkça geri çevirmedik :) Genel olarak meyveyi ve eti sevdiğini, sebzeyi ve yumurtayı sevmediğini söyleyebilirim. Suyu ilk günler hiiç sevmedi, içmedi asla. sonra 6ay+3günlükken yine sunduk ve sanki doğduğundan beri içmemesinin acısını çıkarıyormuş gibi kana kana içti :D
Bakalım bu derin mevzu nasıl ilerleyecek.. Detaylı bir yazı yazacağım bununla ilgili.

Karpuzu sevdi :)

Diş

"3.dişi bekliyorum gözlerim kapalı." bu ayın ilk 2 haftası bütün bu değişimlerin yanında bir de diş kaşıntısıyla uğraştı bizim muhtar osman. ve 6.5 ayı birazcık geçmişken 3.dişi de çıkardı. (ilk dişten tam 2 ay sonra). Şimdi komşu dişi bekliyoruz. Alttaki 10 gün arayla gelmişti, bu daha uzun sürdü.
Hareketlenmeler

6ay+2günlükken 1 dk desteksiz oturabildi.
6ay+5 günlükken sürünmeye başladı
6ay+15 günlükken sürünürken oturdu
6ay+25 günlükken yatağında tutunarak ayağa kalktı.


5.ay dolduğunda sadece sağ tarafa dönen, 6.ay biterken henüz desteksiz oturamayan bebek, bu ay içinde utanmasa yürümeye başlayacaktı :)) Sürünmeye başladıktan sonra ne kadar ilerleyebileceğini kestirmemişim, salona bırakıp banyoya bir şey bırakmaya gitmiştim ki, dönerken bi baktım salonun kapısından antreye bakıyor şapşik :)

Özellikle sürünmeye ve sürünürken oturmaya başlamasıyla beraber günde en az 3 defa kafa üstüne serbest düşüş yaptı yavrucağım. peşinden ayrılmamamıza rağmen, o kadar kıvrak ve hareketli ki kaçıveriyor elimizden ve illa vuruyor o kafayı yere :(

Uyku

Geçtiğimiz ay zorlu geçen uykuya dalma seansları bu ay da devam etti. Bu ayki zorluk ise, tam yatağında uyuyacakken yüzüstü dönüp emekleme pozisyonu alıp sonra yatağın kenarına tırmanarak ayağa kalkmaya çalışmaları yapması idi. Gözleri kapalıyken ayağa kalkmaya çalışıp ağlıyor. Yani sanki 2 farklı kişi var, biri "bırakın uyuyacam been" diyor, diğeri "dur kızım daha ayağa kalkacaz elleri bile bırakcaz çalışşş" diyor. Bugüne kadar kucağa alışır, memeye alışır diye minnacıkken bile kucakta memede uyutmadığım bebek artık full kucak-meme eşliğinde uyuyor. Hatta "bi emzir de uyusun" gibi cümleler bile kurulmaya başladı ki beni stresler alıyordu alışacak diye. Alıştı. Saldım ben de :))) Haa sütüm yetmeyince sinirleniyor, takviye mama yetişinceye kadar iyice uykusu açılıyor, o ayrı. Yani evet, tracy hogg'un easy metoduna tamamen elveda dediğimiz aydı bu ay..

Gündüzleri genelde 3 defa uyuyor, 3-4 saatte bir 45dk-1:30 saat arasında değişiyor uykuları. Akşamları da 21:00-21:30 arası uyuyor, geceleri süt içmeye kalkıyor 2-3 saatte bir. Onun dışında da yatağa tırmanmak ve emekleme çalışmaları yapmak için uyanıyor 15 kere falan :( Sabah 7 gibi uyanıyor glücüklerle :) (morning girl)

o ayaklar hep bi yerlerde :)Rutin kan ve idrar tahlili

Doktorumuz henüz demir ilacına başlamadı. 6.ayı doldurduktan sonra bazı lab testleri istedi. Bunun için gittik idrar ve kan verdik. Yani Göksu verdi.("biz" şeklinde konuşmaktan hiç hoşlanmıyorum, konuşmamaya çalışıyorum ama kaçıyor arada bir). Önce ultrasona girdi, sıkıntı yok dedi doktor. İdrar testi istendiyse hemen gidin poşet taksınlar çünkü mesanesi dolu dedi :) koşa koşa gittim poşet taktırdım. O sırada kan aldılar. Tatlı bebeğim kan verirken hiç ağlamadı. biraz tedirgin oldu sadece. Hem de o kadar kan aldılar kiiiii, aksın diye elini sıka sıka :(( Sonra tam bayram için Mersin'e gideceğimiz gün, aradılar idrar testinin tekrarlanması gerekiyor dediler. Koştur koştur götürdüm, giderken su içirdim yol boyunca kanguruda taşırken :) neyse ki yine çok bekletmedi, biz de uçağa yetişebildik :) Sonuç olarak, testler temiz. Demir depoları ve değeri iyi olduğu için demir ilacına gerek yok dedi doktorumuz.

kafasında 3 saniye duran bantlar serisinde vol.2344Diyet, Spor, Formül süt

Bütün bu olaylar olaylar yetmiyormuş gibi bir de diyete ve spora başladım ek gıdaya geçtiğimiz gün. Süt meselesi sebebiyle uzak duruyordum, ama pek mutlu değildim durumumdan. Hala hiçbir kıyafetime girememek bir yana, geç kalırsak toparlanmak daha zorlaşacak diye düşünüyorum. ilk 6 ay sadece anne sütü içirmiş olmanın huzuruyla, artık ne olacaksa olsun diyerek yaa allah sesleriyle başladım diyete ve spora. Sütüm azalmadı. Fakat Göksu'nun hareketlenmesi ile birlikte gereken fazla enerji ihtiyacını artık karşılayamaz oldum. Stoklardaki sütler de bitti. Zaten normalde bu enerji ihtiyacını artık ek gıdadan karşılamalıydı ama henüz sadece tadıyor, yemiyor. Dolayısı ile devam sütü takviyesine başladık. Valla verene kadarmış sıkıntısı, verince insan rahatlıyor. Ohh. Bazen annemlere bıraktım süt sağmaya kasmadan. mama verin dedim. Bazen annemler insiyatif aldılar ben uyurken bana ihtiyaç duymadan mama verdiler. Annenin hayat kalitesini bu anlamda bir nebze arttıran bir şey. Şimdi anlıyorum emzirmeyi bırakan annelerin "kendime geldim" nidalarını. Ama o biberonlarla uğraşmak, sterilize etmek, suyun sıcaklığını ayarlamak kısımları sıkıntıymış.


Bizim Muhtar Osman'ın pasaport fotosu :))Ajandamda 11 Temmuz'da "bunaldımmmmm" diye bir not var. Hem peşinden koşmak, hem ona yiyecek bir şeyler hazırlamak (kendime dışardan sipariş veriyorum genelde), hem evi temizlemeye çalışmak (süründüğü için her gün süpürüp siliyorum), hem uyku sıkıntısı vs vs beni çok bunalttı. O uyuyunca yaparım dediğim bir sürü şey oluyor gün içinde, fakat uyutmak için bu sıcakta o kadar uğraşıyorum ve yoruluyorum ki sonrasında hiçbir şey yapasım gelmiyor çakılıp kalıyorum. Hatta 12 Temmuz doğum günüm olduğu için Yaho'dan doğum günü hediyesi (!) olarak uyku istedim. O tabii ki hazır hep sağ olsun, ama uykusu o kadar ağır ki, o uyanana kadar ben diğer odadan koşuyorum Göksu'nun mıkırdanmalarına :( O yüzden başarılı olamıyoruz bazen. Neyse o gün ben uyumaya o kadar odaklandım ki, uyuyamadım. Yani cidden 1 gram uyku girmedi gözüme saat 4:30 a kadar. Hayatımda ilk defa uyumayı bekleyerek sabahı ettim. ve uykuyu en çok istediğim gün! ve tam da doğum günümde! Bu da bir mesajdı herhalde deyip, yok sayıp, doğum günümde pozitif bir gün geçirdim neyse ki :)
Fiziksel olarak bu bakım işi çok zorlaşmaya başlasa da, karşılık almaya başladıkça tadından yenmiyor. Bakıp gülüyor, acıkınca "memmmmm" diye ağlıyor (inanamadık ama acıkmadığında hiç kullanmıyor bu kelimeyi), müzikle dans ediyor (elleri yanlarda kuş gibi çırpıyor desem daha doğru), sarılıyor, sesleri taklit etmeye çalışıyor.
"de-de-de-de" diyor (bayramda babam söyletmek için tüm gün dededede diye gezindi :))
Hayvanlara bayılıyor, bebekleri anlıyor, sevinçten çığlıklar atıyor, çırpınıyor elleri kollarıyla :)
Oto koltuğundan hiiç hoşlanmıyor. (gittik ana kucağı yerine besafe marka yüksek oto koltuklarından aldık, bir nebze daha iyi ama hala tek başıma hiçbir yere gidemiyorum, cesaret bile edemem)
Hoppala hareketine bayılıyor ama doktordan vetolu olduğu için tavana asılan hoppalalardan almadık.
Emziği ve oyuncaklarını bir elinden diğerine geçiriyor.


Bu ayın ilkleri;

17.06- Desteksiz 1 dk oturdu
18.06- Birdenbire su içmeye başladı
20.06- Sürünmeye başladı
25.06- Evi dolaşıyor (Antrede bir kafa gördüm sanki:))
26.06- Acıkınca "memmm" diyor (sadece acıkınca diyor)
28.06- Sağ üst diş göründü (3.diş)
01.07- Sürünürken oturdu (tek ayağının üzerine)
02.07- Denize girdi
03.07- İlk defa formül devam sütü içti
05.07- Sağ üst diş çıktı
10.07- Yatağında ayağa kalktı

1 yorum:

Anonim,  19 Ağustos 2016 03:17  

Hamileliğimde keşfettim instagram hesabını. Göksukuşun aylık yazılarını dört gözle bekliyorum hep. Nasıl benimsemişsem göksu'yu bugün okurken ağladım Hamileliğimde, kızımı büyütürken çok faydalandım yazılarından. Teşekkür ederim eko, ailenle mutlu, huzurlu günlerin olsun.

Yorum Gönderme

Etiketler

1 aylık bebek 1.ay kontrolü 1.trimester 10 haftalık hamile 11 haftalık hamile 12 haftalık hamile 13 haftalık hamile 14 haftalık hamile 15 aylık 15 haftalık hamile 16 haftalık hamile 17 haftalık hamile 18 haftalık hamile 19 haftalık hamile 2 aylık 2 aylık bebek 2.ay 2.hamilelik 20 aylık uyku egitimi 20 haftalık hamile 21 haftalık hamile 22 haftalık hamile 23 haftalık hamile 24 haftalık hamile 25 haftalık hamile 26 haftalık hamile 27 haftalık hamile 28 haftalık hamile 29 haftalık hamile 3 ay 3 aylık 3 aylık bebek 3 aylık bebekle yolculuk 30 haftalık hamile 31 haftalık hamile 32 haftalık hamile 33 haftalık hamile 34 haftalık hamile 35 haftalık hamile 36 haftalık hamile 37 haftalık hamile 38 haftalık hamile 3li test 40 haftalık hamile 5 aylık bebek gelişimi 5 aylık ilk diş 6 aylık 6 aylık bebek gelişimi 6 haftalık hamile 6.ay 7 aylık bebek gelişimi 7 haftalık hamile 7.ay 8 haftalık hamile 9 haftalık hamile afp hormonu ağrısız rahim filmi alışveriş Amerikada doğum anne günlüğü anne karnında hıçkırık anne sütü anne sütü nasıl artar anneler günü anneler günü hediyesi aşılama baş geliş baş pelvis uyumsuzlugu bebeğim az emiyor bebeğim dönmeye başladı bebeğimin 7.ayı bebeğimize ilk eşya bebeğin 1. ay doktor kontrolü bebeğin 5. ayı bebeğinize ne zaman emzik verdiniz bebek alısverisi bebek ismi belirleme bebek odası bebek odası fikirleri bebek odasi alisverisi bebek odasi hazirliklari bebek şekeri bebekle araba sürmek bebekle araba yolculuğu bebekle uçak yolculuğu bebekle yolculuk bel destek bandi biberonla anne sütü brixton hicks cinsiyeti belli oldu çatı muayenesi çatı muayenesi nasıl çatı muyenesi acıtıyor mu çatlatma iğnesi detaylı ultrason dış gebelik dis gebelik dogum fotografcisi dogum hikayesi dogum korsesi dogum sonrasi korse dogumu hizlandiran yiyecekler dogumu kolaylastiran yiyecekler doğum hikayesi doğum izni doğum izni kaçıncı haftada alınır düşük ektopik gebelik emzik emzik kullanımı emzirirken hamile kalmak emzirmeyi bırakma enneler gunu epidüral sezeryan fetal kalp atışı FKA gebe gunlugu gebelik beslenmesi gebelik gunlugu gebelik izni gebelik sekeri gebelik şekeri gebelik testi gebelikte çatlak gebelikte hipertroid gebelikte nasıl beslenilir gebelikte spor gece beslenmesi gece emmesi gece emzirmeyi kesme göbek deliği ağrısı habituel abortus hafta hafta hamilelik Hamiklelikte hafta hafta kilo takibi hamile hamile fotografcisi hamile fotografi hamile fotografi cekimi hamile gunlugu hamile yogasi hamilelik hamilelik cekimi Hamilelik denemeleri hamilelik fotograf cekimi hamilelik fotografcisi hamilelik fotograflari hamilelik gunlugu hamilelik izni hamilelik kiloları hamilelik kilosu hamilelik lekeleri hamilelik raporu hamilelik sekeri hamilelik şekeri hamilelik testi hamilelik ücretli izin hamilelik yogası hamilelikte bel agrisi Hamilelikte beslenme hamilelikte boyun fıtıgı hamilelikte demir değeri hamilelikte hıçkırık hamilelikte kasık ağrısı hamilelikte kilo alım tablosu hamilelikte kilo alımı hamilelikte kilo cetveli hamilelikte kramp hamilelikte mide bulantısı hamilelikte nasıl beslenilmeli hamilelikte sırt ağrısı hamilelikte sirt agrisi hamilelikte tatil hamilelikte tetanoz asisi hamilelikte uçak yolculugu hamilelikte yüksek troid hamileyken emzirme hamileyken kaç kilo aldım hangi haftada kaç kilo aldım harmony test harmony test sonucu hastane çantası hastane çantası hazırlama hastane çantasında neler olmalı hipoglisemi histeroskopi hypnobirthing ikili test ikinci hamilelik ilaç tedavisi ilk diş ilk tekme infertilite insülin direnci kaçıncı haftada kaç kilo kakao yağı kalp atışı kendi odasına geçirmek kısırlık kız bebek isimleri kız mı erkek mi Kilo Takibi klomen kolik korse kürtaj lierac lohusa lohusa depresyonu lohusa sendromu makat geliş meme ucu ağrısı memeden kesme methotrexate tedavisi Mom mom değeri mother's day MTHFR 1298 heterozigot MTHFR heterozigot müslin örtü nöral tüp defekti nst NST'de hareket etmesi için ne yenir NSTye ne zaman girilir ntd ovulasyon pcos pko polikistik over predictor rahim filmi rahim kasılması sezaryen sezeryan dogum hikayesi sezeryan korsesi SGK raporu spermiogram spina bifida spinal anestezi spinal sezeryan süt arttırma yöntemi sütten kesme şaşı bebek şeker yüklemesi T shape rahim T şeklinde rahim tekme tekrarlayan düşük tetanoz aşısı tsh yüksek tüp bebek uyku düzeni uyku egitimi uyku eğitimi üçlü test yenidogan icin kullanışlı ürünler yenidogan ihtiyac listesi yenidoğan alışveriş listesi yer yatagında uyutmak yumurta takibi yüksek riskli

Followers

İLETİŞİM

Email ile Takip İçin;

  © NOME DO SEU BLOG

Design by Emporium Digital