1.ay - Yerde miyiz gökte mi

Nerden başlasaaaam, nasıl anlatsaaaam :)

İzafiyet teorisi diye bir şey varmış, evet! Bu 1 ay bana 5 ay gibi geldi. Demek istediğim şey iyi ya da kötü değil, uzun gibi geldi sadece. Alışma ve öğrenme süreci diyelim.

Kalabalık ev, araya sıkıştırılmış tam 3 hafta süren bir lohusa sendromu, göğüs ucu ağrısı, gazlı ve hırıltılı bir bebek, göbek bağı kanaması.. Ama diğer taraftan hayatımda yaşayabileceğim en güzel zamanlardan biri, minicik bir bebek, kendi kanından canından bir mucize.. Lohusalık denilen 40 günlük süreç galiba bu dengesizliği ve duygu karmaşasını hazmetmekle geçen bir süreç.. (Onunla ilgili ayrı bir yazı yazacağım.) Ama şimdiden sanki çok uzun zamandır Göksu bizimleymiş gibi hissediyorum. Eşim de öyle hissediyormuş, geçen gün söyledi, hamile olduğum zamanları unutmuş bile. "Doğumdan birkaç gün önce Zeplin'e gitmiştik ya" dedim, Göksu'yla gitmiştik diyor :))) Yani hep vardı sanki minik kızım.. Yani içimde değil de kucağımda gibi..


6 günlük minik Göksu 

İlk günlerde günlük yazıyordum, o gün neler yaptı diye. Meğer ilk günler daha dış dünyaya adapte olamamış bizimki, o yüzden o kadar uyurmuş ve ben zaman bulurmuşum :)

Yılbaşına kadar tek sıkıntısı göbek bağı kanaması olmuştu. Onu da 2. defa K vitamini iğnesi yaparak çözdüler. Biz biraz endişelendik ama sonra 11. günde düşünce rahatladık. Yine de hemen yıkamadık, 2 gün sonra banyo yaptırdık, rahatladı çocuk. Bayılıyor banyo yapmaya ve altının açılmasına :)

Tam yılbaşı günü korkunç kar yağdı. Hava çok soğuktu, bizim bina çok eski olduğu için ve en üst katta oturduğumuz için ve kaloriferler merkezi sistem olduğu için ve geceleri yanmadığı için, ev de yeterince sıcak değildi. O gece Göksu hırıltıdan uyuyamamıştı. Yılbaşı günü doktora götürdük o kar kış kıyamette. Neyse ki sadece burun tıkanıklığıymış. Biz becerememişiz çekmeyi. Hala da tam beceremiyoruz ama hırıltıya alıştık sanırım :)

Ve asıl Göksu bombasını yılbaşından hemen sonra yani tam 17 günlükken patlattı. Gaz sancısından sabaha kadar uyuyamadı. Ayaklarını çeke çeke ıkınıp durdu. Hemen doktoru aradım. "ilaç vermeyeceğim" idealizmi o an son buldu ve ne ilaç varsa verin uyusun bebeğim dedim. Sab simplex denedik, fark görmedik. Sonra araştırınca, düzenli kullanımda etkili olacağı yazıyordu, sabırla kullanmaya devam ettik. O sırada bu duruma alıştık sanırım. 1.ay kontrolünde hala bir değişiklik yoktu. İlacı değiştirdik biogaia'ya ve nurse harveys denemeye karar verdik, bakalım..

Bende ise bağırsak tembelliği, meme ucu ağrısı (feci bir şeymiş), ve lohusa sendromundan başka bir sıkıntı yoktu (bunlar da yeterdi zaten :)) Bağırsak düzenleyici verdi doktor, o işi hallettik. Meme ucu için de lansinoh, earth mama, e vitamini, kantoron yağı, merhem, ayva çekirdeği jeli gibi şeyler denedim. Bunların arasında en rahatlatan earth mama oldu. Ama sonra, ağrı inatla geçmeyince ayva çekirdeği jeline bir fırsat daha verdim bir arkadaşımın önerisiyle. Öncekinde suyunu fazla koymuşuz meğer. İkinci denemede efsane gerçekleşti ve meme uçlarım iyileşmeye başladı. Sendrom ise 3.haftanın bitiminde bitti. Bazı homeopatik destekler aldım (bu konuyu daha sonra detaylı anlatırım).

Bööööö
1.ay kontrolü demişken, iyi geçti muayene. Sütüm yetiyor mu sorusunun cevabı olan: kilo alıyorsa yetiyordur, bölümünü atlatmış olduk. Kilo almış bebişim. 4600gr olmuş (maşallah diyelim :p) boyu da 58 cm olmuş. Kalça ultrasonu normal çıktı. Bu saatten sonra kolik olma olasılığı nedir dedim doktora, "E kolik işte buuuu" dedi. Kolikmişiz. (Babası alkolik diyor haha)

Göksu gözlerini devamlı şaşı yaptığı için göz doktoruna yönlendirdi doktorumuz. Anatomik olarak bir sıkıntı görünmüyormuş ama takip gerekiyormuş. 3.ayın sonuna kadar göz kaslarını kontrol edemeyebilirmiş ama sonrasında şaşılık devam ederse getirin dedi. Yoksa bir sonraki rutin göz kontrolü 6.ayında olacak.

Doktor randevusundan 2 gün sonra sağlık ocağında aşısını yaptırdık. Çok komikti. Yolda uykuya dalan Göksu'yu uyandırabilene aşk olsun :) 2 hemşire, annem, ben mıncıklayıp durduk ama uyanmadı. 10dk uğraştık, yüzünü ıslak pamukla sildiler, ayaklarını gıdıkladılar, sırtını boynunu sıvazladılar olmadı. En son burnunu sıktı hemşire. Pek istediğim bir şey değildi ama aşı sırasında uyanık olmasını tercih ettiler şok olmasın diye. Aşıyı yaptıklarında bir çığlık attı ve sonra geri uyudu :)) Kim der bu çocuğun gaz problemi var, evde ıkınmaktan doğru düzgün uyuyamıyo diye. Zaten misafir gelince ya da doktora gidince falan uslu olurlarmış ya, tam olarak öyle :)

1.ayın sonuna doğru kafasını tutabilmeye, gözleriyle takip etmeye ve siyah şeylere odaklanmaya başladı. Anneciğim sağ olsun o kadar güzel oynuyor ki Göksu'yla, bu özellikleri gelşitirecek oyunlar oynatıyor. Gün içinde de 1-2 defa emzirip annemin kucağına atıp uyuyorum 1'er saat. Bir de sabaha karşı götürüp annemin yanına yatırıyorum. Yani sabaha karşı 1 saat ve gün içinde 2 saat deliksiz uyuyabiliyorum. Onun dışındaki uykularım verimsiz, çünkü Göksu hep ıkınarak uyuyor (yatağımız yanındaki Chicco Next2me anneyanı beşikte yatıyor) İyi ki var anneciğim. Tek başıma beceremezmişim. Yani becerirdim tabii ki, ama çok verimsiz bir süreç yaşıyor olurdum. Tek başına bebeğine bakabilenleri tebrik ediyorum, hepsine sabır diliyorum..

Süt sağıp biberonla verme işi de hayat kolaylaştıran bir şey bence. İlk başta biberonla kolay içerse memeyi bırakır mı diye düşündüm. Hatta bir gün ablamla saçımı kestirmeye gitmiştik Göksu uyurken. Gitsem mi gitmesem mi diye tereddüt yaşadım ama ev halkının baskısıyla gittim.(hem moral olur hem de kurutması kolay olsun diye) Hemen evin karşısında zaten kuaförüm. Hızlıca kes, "yıka çık" saçı olsun dedim. Adam saçın yarısını kesmişken evden aradılar gel diye. Apar topar çıkmaz zorunda kalmıştım kuaförden, yarım yamalak kesti kalanı 2 dakikada. Tam da sendromun dibindeydim. Çok ağlamıştım.. Biberonu denemiş olsak sağar bırakırdım.
18 günlükken biberonu artık deneyelim dedik. Sütümü sağdım, babası biberonla verdi. Babanın da besleyebiliyor olmasının hem güven duygusunu arttırdığını hem de aradaki bağı da güçlendirdiğini düşünüyorum. Bizimki cop cop diye hızlıca içti biberondan. Sonraki acıkma seansına kadar biraz stres yaşadım ama memeyi tutar mı, zor mu gelir diye. Ama tuttuğunu görünce rahatladım..
Tam 4 haftalıkken şirketin partisi vardı. Süt sağıp bıraktım ve gidip biraz sosyalleştim. O kadar iyi geldi ki.. İyi ki biberonu denemişiz ve vermişiz dedim. Artık çok bunaldığımda ya da gece çok uykusuz kaldığımda birilerine bırakabilirim rahatça. Bunu bilmek bile rahatlatıyor. Çok sık biberon vermedikten sonra bence artık problem olmaz.

Bu arada, Göksu tam 3 haftalıkken ben 54.5kiloya indim. Yani 53 ile başlayıp 67 ile doğuma gitmiştim. Aldığım 14 kilonun 12.5kilosunu verdim 3 haftada. Lohusalıktaki tatlı isteğini sağlıklı atlatmaya çalışıyorum. Kahvaltıyı geç ve kuvvetli yapıp (2 yumurtalı peynirli tahinli pekmezli ekmekli ekmekli), öğleden sonra da sağlam bir ikindi öğünü yapıyorum. Ara öğünleri atlamıyorum. Anneme az şekerli/şekersiz tatlılar yaptırıyorum. Yani 2 sağlam ana öğün, ve 2-3 ara öğün yapmış oluyorum. Ama hızlı toparlanabilmemi, altyapıyı sağlam kurmuş olmama bağlıyorum. Yani hamilelikte o kadar iyi ve düzenli beslendim ki, gereksiz yağ depolamamışım bence :) Kalan 1.5kilo dert değil verilir. Göbeğim  ilk 2-3 hafta cok buyuktu, 3.haftada o da toparlandı baya. 3 aylık hamileykenki görüntüdeyim. Ama jole kıvamından kurtulması 6 ayı bulacakmış. Korse kullanamıyorum sıkıntı basıyor, ama kullanmasan da 6 ayda toparlar dedi doktorum. Zaten 2 ayı bitirince jinekoloji kontrolüm var, sonrasında her şey yolundaysa spora başlarım.

4 günlükken hafiften başladık yürüyüşe

Bazen kendimi eksik bir şeyler yapıyormuşum gibi hissediyorum. Göksu'yla daha verimli zamanlar geçirmeliyim gibi hissediyorum. Kitap okumalıyım, şarkı söylemeliyim, dans etmeliyim, ingilizce konuşmalıyım gibi şeyler yapmalıyım diye düşünüyorum. Ama, daha çok küçük diyip kendimi rahatlatıyorum sonra. En iyi yaptığımız şey gezmek :) Gezenti Eko'nun gezenti kızı, dışarı çıkınca rahatlıyor, hemencecik uyuyuveriyor :)


İlk başlarda günlük yazıyorum diyordum ya, şimdi ancak notlar alıyorum ve "ilk"lerini yazıyorum. Çok tatlı bir ajandam var, ona gün gün kısa notlar alıyorum. Derli toplu bir anı defteri gibi oluyor.

15.12.15 - ilk merhaba
15.12.15 - ilk kaka
17.12.15 - eve geliş
18.12.15 - ilk emzik
18.12.15 - ilk gezme
26.12.15 - göbek bağına veda
28.12.15 - ilk banyo
31.12.15 - ilk yılbaşı
02.01.16 - ilk biberon
10.01.16 - anneye ilk gülücük :)

Benim için en anlamlısı tabii ki gözlerimi yakalayıp, şaşkınlıkla beni izlerken, benim incecik bir sesle bağırarak sevgi sözcükleri söylememe karşı verdiği o kocaman gülücüktü. Canım kızım. Yüzün hep gülsün. Huzurla, sağlıkla..

8 yorum:

Unknown 2 Şubat 2016 03:53  

Ayy ekocugummm cok tatlisinnn. Insallaaah cok mutlu saglikli ve huzurlu bir hayatiniz olsun gokcuguk ileee. Tum kalbimle dua edecegimmm. Op benim yerime bicirigi

fundi 2 Şubat 2016 03:58  

YA ÇOK TATALISINIZ YİNE GÖKSU BEBEGI VE SIZI KOCAMAN OPUYORUM HAMILE KALMADAN ÖNCE TANIDIM MVE TAKİP ETTİM SİZİ SİMDİ 4 AYLIK HAMILEYIM VE HAMILELEIK KLAVUZU GIBISINIZ HERSEYI ACIP OKUYORUM FIKIR ALIYORUM TESEKKURLER BU GUZEL BLOG İÇİN SEVGİLER BENDEN :):)

didem 2 Şubat 2016 04:39  

Göğüs ucu için hamileyken birşey kullanmış mıydın?

AnneEko 2 Şubat 2016 19:49  

32.haftadan itibaren hergün lansinoh krem sürmüştüm

AnneEko 2 Şubat 2016 19:49  

Çook teşekkürler biz de sizi öptük :)

AnneEko 2 Şubat 2016 19:50  

Çook teşekkür ederiiiiz 😘

Unknown 12 Şubat 2016 04:52  

Çatlaklar için eko cum hangi kremi önerirsiniz ve ne zaman kullanmaya baslamali

Yorum Gönderme

Etiketler

1 aylık bebek 1.ay kontrolü 1.trimester 10 haftalık hamile 11 haftalık hamile 12 haftalık hamile 13 haftalık hamile 14 haftalık hamile 15 aylık 15 haftalık hamile 16 haftalık hamile 17 haftalık hamile 18 haftalık hamile 19 haftalık hamile 2 aylık 2 aylık bebek 2.ay 2.hamilelik 20 aylık uyku egitimi 20 haftalık hamile 21 haftalık hamile 22 haftalık hamile 23 haftalık hamile 24 haftalık hamile 25 haftalık hamile 26 haftalık hamile 27 haftalık hamile 28 haftalık hamile 29 haftalık hamile 3 ay 3 aylık 3 aylık bebek 3 aylık bebekle yolculuk 30 haftalık hamile 31 haftalık hamile 32 haftalık hamile 33 haftalık hamile 34 haftalık hamile 35 haftalık hamile 36 haftalık hamile 37 haftalık hamile 38 haftalık hamile 3li test 40 haftalık hamile 5 aylık bebek gelişimi 5 aylık ilk diş 6 aylık 6 aylık bebek gelişimi 6 haftalık hamile 6.ay 7 aylık bebek gelişimi 7 haftalık hamile 7.ay 8 haftalık hamile 9 haftalık hamile afp hormonu ağrısız rahim filmi alışveriş Amerikada doğum anne günlüğü anne karnında hıçkırık anne sütü anne sütü nasıl artar anneler günü anneler günü hediyesi aşılama baş geliş baş pelvis uyumsuzlugu bebeğim az emiyor bebeğim dönmeye başladı bebeğimin 7.ayı bebeğimize ilk eşya bebeğin 1. ay doktor kontrolü bebeğin 5. ayı bebeğinize ne zaman emzik verdiniz bebek alısverisi bebek ismi belirleme bebek odası bebek odası fikirleri bebek odasi alisverisi bebek odasi hazirliklari bebek şekeri bebekle araba sürmek bebekle araba yolculuğu bebekle uçak yolculuğu bebekle yolculuk bel destek bandi biberonla anne sütü brixton hicks cinsiyeti belli oldu çatı muayenesi çatı muayenesi nasıl çatı muyenesi acıtıyor mu çatlatma iğnesi detaylı ultrason dış gebelik dis gebelik dogum fotografcisi dogum hikayesi dogum korsesi dogum sonrasi korse dogumu hizlandiran yiyecekler dogumu kolaylastiran yiyecekler doğum hikayesi doğum izni doğum izni kaçıncı haftada alınır düşük ektopik gebelik emzik emzik kullanımı emzirirken hamile kalmak emzirmeyi bırakma enneler gunu epidüral sezeryan fetal kalp atışı FKA gebe gunlugu gebelik beslenmesi gebelik gunlugu gebelik izni gebelik sekeri gebelik şekeri gebelik testi gebelikte çatlak gebelikte hipertroid gebelikte nasıl beslenilir gebelikte spor gece beslenmesi gece emmesi gece emzirmeyi kesme göbek deliği ağrısı habituel abortus hafta hafta hamilelik Hamiklelikte hafta hafta kilo takibi hamile hamile fotografcisi hamile fotografi hamile fotografi cekimi hamile gunlugu hamile yogasi hamilelik hamilelik cekimi Hamilelik denemeleri hamilelik fotograf cekimi hamilelik fotografcisi hamilelik fotograflari hamilelik gunlugu hamilelik izni hamilelik kiloları hamilelik kilosu hamilelik lekeleri hamilelik raporu hamilelik sekeri hamilelik şekeri hamilelik testi hamilelik ücretli izin hamilelik yogası hamilelikte bel agrisi Hamilelikte beslenme hamilelikte boyun fıtıgı hamilelikte demir değeri hamilelikte hıçkırık hamilelikte kasık ağrısı hamilelikte kilo alım tablosu hamilelikte kilo alımı hamilelikte kilo cetveli hamilelikte kramp hamilelikte mide bulantısı hamilelikte nasıl beslenilmeli hamilelikte sırt ağrısı hamilelikte sirt agrisi hamilelikte tatil hamilelikte tetanoz asisi hamilelikte uçak yolculugu hamilelikte yüksek troid hamileyken emzirme hamileyken kaç kilo aldım hangi haftada kaç kilo aldım harmony test harmony test sonucu hastane çantası hastane çantası hazırlama hastane çantasında neler olmalı hipoglisemi histeroskopi hypnobirthing ikili test ikinci hamilelik ilaç tedavisi ilk diş ilk tekme infertilite insülin direnci kaçıncı haftada kaç kilo kakao yağı kalp atışı kendi odasına geçirmek kısırlık kız bebek isimleri kız mı erkek mi Kilo Takibi klomen kolik korse kürtaj lierac lohusa lohusa depresyonu lohusa sendromu makat geliş meme ucu ağrısı memeden kesme methotrexate tedavisi Mom mom değeri mother's day MTHFR 1298 heterozigot MTHFR heterozigot müslin örtü nöral tüp defekti nst NST'de hareket etmesi için ne yenir NSTye ne zaman girilir ntd ovulasyon pcos pko polikistik over predictor rahim filmi rahim kasılması sezaryen sezeryan dogum hikayesi sezeryan korsesi SGK raporu spermiogram spina bifida spinal anestezi spinal sezeryan süt arttırma yöntemi sütten kesme şaşı bebek şeker yüklemesi T shape rahim T şeklinde rahim tekme tekrarlayan düşük tetanoz aşısı tsh yüksek tüp bebek uyku düzeni uyku egitimi uyku eğitimi üçlü test yenidogan icin kullanışlı ürünler yenidogan ihtiyac listesi yenidoğan alışveriş listesi yer yatagında uyutmak yumurta takibi yüksek riskli

Followers

İLETİŞİM

Email ile Takip İçin;

  © NOME DO SEU BLOG

Design by Emporium Digital