Göksu'nun Doğum Hikayesi

Eko'nun doğum hikayesi güllük gülistanlık olsaydı çok şaşırırdık di mi? :)

39. haftayı 2 günde bir doktor kontrollerine giderek geçirdikten sonra, hiç doğum belirtisi olmaması sebebiyle 40+0'da sezaryenle doğuma karar verdik. Her ne kadar normal doğumu çok istesem, bir sürü kitap ve kaynak okuyup bu konuda çok motive olsam da, mekonyum riski nedeniyle (kakasını yeme) 40 haftayı geçirmek istemediğimizi en başından beri konuşuyorduk. Aslında hep 38. haftada gelecekmiş gibi hissediyordum. Hatta bütün kremlerim ve şampuanım bile 38.haftada bitti ayarlamışım gibi :) 37.haftada izne ayrılıp, annem yanıma gelince baya stres yapmıştım, hemen doğacak sanıyordum, her dakika vücudumu dinleyip doğum belirtisi arıyordum. Sonra kontrollere gidip geldikçe bebeğin kanala inmemesi ve hiç rahim kasılmasının olmaması ile artık stresim yerini sabırsızlığa bırakmıştı.

39+6'daki kontrolümde de Göksu hala çok yukarıdaydı, rahmim zırh gibiymiş, ne açılma ne incelme ne sancı.. Canım doktorum tamamen bize bıraktı kararı. Bütün olasılıkları, pozitif negatif yönlerini anlattı. Sonuç olarak spinal anestezi ile sezaryene karar verdik. Vücudumun sadece alt tarafı uyuşacağı için, doğum anında bilincim yerinde olacak ve aylardır beklediğimiz o anı, Göksu'muzun doğumunu görebilecektim böylece.

Hastane kapısı süsü halası ve babannesinden

15 Aralık 2015 Salı sabahı 7:00'de yatışım yapıldı. Annem babam ablam kayınvalidem ve görümcem vardı yanımızda. Ablamın yanımda olması inanılmaz güven veriyordu bana.. Normalde sezaryen doğuma kimsenin girmesine izin verilmiyor, ama ablam doktor olduğu için izin aldı ve benimle girebilecekti. Bilincim açık olacağı için ameliyat sırasında bir desteğe ihtiyacım olacağını biliyordum, iyi ki de girmiş. Fotoğrafçımız geldi (zeynepgul_photography), 1-2 poz son hamilelik fotoğrafı çekti ameliyathane kıyafetleriyle. Doğuma giremediği için makinesini hemşirelerden birine teslim etti. Sonrasındaki hiçbir şey kafamda net değil heyecandan. Beni ameliyathaneye götürdüler, sırtımı dönüp çenemi karnıma doğru iyice eğmemi istediler, iğne yapıldı, bacağıma doğru bir soğuma hissettim. Dokunulduğunu algılıyor ama ağrı hissetmiyordum. Göğsümün önünde perde olduğu için arkasında neler olduğunu göremiyordum, sadece sesleri duyuyordum, ablacığım yanı başımdaydı. Sonra kendimi kötü hissetmeye başladım, göğsümde kriz geçiriyormuşum gibi bir baskı, sağ omzumda ağrı, nefessiz kalıyormuşum gibi hissettim. O sırada hayal meyal sesleri hatırlıyorum, bastırmak gerekiyor dedi doktorum. Hemşire karnımın üst tarafına bastırmaya başladı, yetmiyor dediler, iri yarı olan anestezi doktorunu çağırdılar, o gelirken hemşire tekrar üzerime yüklendi ve Göksu'yu içimden çekip çıkardılar. Ağa takılmış bir balığı çekiyorlar gibi, içimden bir şey kopuyor gibi hissettim. Ama göğüs kalp ağrımdan başka bir şey düşünemiyordum, ağlama sesini bile tam duyamadım. Sadece "saçlara bakın" diye gülen sesini duydum doktorumun ve "oh güldüğüne göre her şey yolunda demek ki" dedim. Hiç hayal ettiğim gibi değildi, ama sağlıklıydı ya, önemli değildi. O sırada sağ tarafımda ufak bir masaya götürdüler Göksu'yu, çocuk doktorunun kontrolü için. Ben hala göğüs ağrımdan başka bir şey düşünemiyordum, bebeğime bakamadım bile kafamı çevirip. Sonra yanağıma getirdiler öpmeye çalıştım. Aslında o anın fotoğraflarını ablam telefonla çekmemiş olsa muhtemelen bunu da hatırlamayacaktım. Sonrası zaten sıfır.. Ağrı ve baskıdan dolayı sedyeden kalkmaya çalışmışım ve sakinleştirici yapıp uyutmuşlar beni..

Rahmim doğuma o kadar hazır değilmiş ki, hiç kasılmamış. Göksu'nun hem boynuna hem tüm vücuduna kordon dolanmış, Rahim çok kanlı bir organ olduğu için ve normalde doğum sırasında kasılarak kendini toparladığı için, benimki hiç kasılmayınca çok kan kaybetmişim. Atoni diyorlarmış bu duruma. Az kalsın tüm rahmi almak zorunda kalacaklarmış. O sırada tansiyonum 3'lere düşmüş. Ablamı dışarıya çıkarmışlar. Sonra çok şükür doktorum beni de sağ salim çıkarmış oradan.


Göksu'muz 15 Aralık 08:31'de 3445gr ve 51 cm olarak dünyaya geldi <3 İyi ki Amerika'ya gitmemişim doğum için, iyi ki daha fazla beklemeyip sezaryene karar vermişiz, iyi ki bu doktorumu bulmuşum.. Hamilelik öncesi, hamilelik, doğum, yani bütün süreçlerim sıkıntılıydı ve o her zaman bana hem bir kadın doğumcu hem de psikolog oldu, abla oldu sağ olsun.. (Adını çok soran oldu: Dr. Aslı Alay)

Ben odaya geldiğimde Göksu'yu yanıma getirmişler ve emzirmişim, hiç hatırlamıyorum. Tek hatırladığım, üşümekten zangır zangır titrediğim. Bir sürü kişi ziyarete geldi, çok mutlu oldum. (iyi ki fotoğraflar var)

Ben Göksu'yu doğru emzirebilmekle cebelleşiyordum genelde. Göğüs ucum çok ağrıyordu. 32.haftada lansinoh krem sürmeye başlamasam nasıl olurdu bilmiyorum. Silikon göğüs ucu verdiler ama ondan emerken çok hava yutuyor gibi hissettik kullanmadık. Geceleri ablam benimle kaldı, iyi ki var, yoksa çok panikleyebilirdim her konuda..

2.gün kendimi çok daha iyi hissediyordum. Sabah kalktım, süslendim. Annemleri ayakta karşıladım çok sevindiler. İş arkadaşlarım geldi 10-15 kişi. Beni çok iyi gördüklerini söylediler. Sonra onlar gider gitmez korkunç bir sancı girdi karnıma. Kıvranmaya başladım. Hemşire geldi kaldırdı wc'ye götürdüler. Meğersem mesanem çok dolduğu için dikişlerime baskı yapmış :) Ben misafirler var diye uzun süre tuvalete gidememiştim ve çok su tüketmiştim. (Nazar diyelim :p)

2. gün kan değerlerim düşük çıktı. Ameliyata girerken 11 olan değerim, 2.gün 8 çıktı. Normali en az 10 olmalıymış. Doktorum geldi, ameliyatta çok kan kaybettin, yarın da takip edelim yükselebilir dedi. Hemen kan nakli yapmak istemiyordu, riskli bir şeymiş. O yüzden kan yapıcı başka ilaçlar verdi. Ertesi gün sabah ben erkenden taburcu olcam diye sevinirken kan değerimin 7'lere düştüğünü ve kan vermek zorunda olduğunu söyledi. (Kızıma bir şey olacağına bana bir şey olsun kafası hemen gelmişti bile bana :)) Önce kortizon verildi, sonra 2 tüp kan. Psikolojik midir bilmem ama ameliyat sırasındaki göğüs ağrım tekrarladı kan verilirken. Sonra başka bir serum daha takıldı, derken akşam oldu. Verilen kanın etkisi hemen görülmeyeceği için bizi o akşam taburcu edip, ertesi gün tekrar kan değerlerime bakılması için çağırdılar. İlk defa ayrı kaldım kızımdan 1 saat, onu evde bırakıp kan verip geldim. Neyse ki kan değerim 9.5'a yükselmişti, sorun yok dedi doktorum. Çok şükür hem Göksu hem de ben sağlıklı bir şekilde evimizdeydik artık..

For the two of us, home isn't a place. It is a person. And we finally home.

Bu arada Göksu'nun eve ilk gelişini videoya çektik, evden doğuma çıkarken de çekmiştik. İleride izlerken çok heyecanlanacağımıza eminim :)

Eve geldikten sonra durumu yavaş yavaş algılamaya başladım ve Göksu'yu ilk "gerçekten" farkettiğimde inanılmaz garip duygular yaşadım. Nasıl yani, içimdeki bu muydu?? aylardır beklediğimiz bebeğimiz burada mıydı?? İnanamıyorum... Sanki ben başka bir nedenden dolayı ameliyat olmuştum, o da bağımsız bir şekilde, süresi dolduğu için bize biri tarafından teslim edilmişti. (lohusa kafası :)) Neyse ki her şey yolundaydı. Sıkıntılar bir şekilde geçiyordu, geçecekti.

Simsiyah uzun saçlı, simsiyah zeytin gözlü minik bir maymun! Allahım Göksu'muz kucağımdaydı! Sağlıklıydı. Hep bunu dilemiştim, şükürler olsun!! İçim daha önce hiç tatmadığım kocaman bir sevgiyle doldu. Meğer benim kalbim ne kadar büyükmüş öyle!! Gerçek aşk nasıl bir şeymiş!! Bu nasıl bir koku!! Ne kadar muhtaç bana! Bu nasıl bir endişe! Bu nasıl bir korku! Nasıl bir sevinç!

Sağlıkla ve huzurla büyü canım kızım.. Seninle tam olduk, iyi ki geldin, hoşgeldin!

4 yorum:

Unknown 27 Aralık 2015 03:58  

Cok duygulandim okurken, Allah zamani geldiginde herkese tattirsin insallah bu duyguyu. Goksucuga uzun saglikli omurler diliyorum :)

Unknown 28 Aralık 2015 03:46  

okurken çok duygulandım. hoş geldi göksu ve sen de çok güzel bi şey başardın. çok huzurlu günleriniz olsun her zaman.

fundi 28 Aralık 2015 04:53  

okurken gözlerim dolu dolu oldu çok duygulandım özellikle son satırda :)mutlu huzurlu saglıklı ömürleri olsun göksunun :) sanada çok geçmiş olsun ekocum gerçekten cok zor bi süreç yaşamıssın cok şukur ikinizde saglıklısınız sevılerımle:)

Anonim,  2 Ocak 2016 15:04  

sevgilerimle..

Yorum Gönderme

Etiketler

1 aylık bebek 1.ay kontrolü 1.trimester 10 haftalık hamile 11 haftalık hamile 12 haftalık hamile 13 haftalık hamile 14 haftalık hamile 15 aylık 15 haftalık hamile 16 haftalık hamile 17 haftalık hamile 18 haftalık hamile 19 haftalık hamile 2 aylık 2 aylık bebek 2.ay 2.hamilelik 20 aylık uyku egitimi 20 haftalık hamile 21 haftalık hamile 22 haftalık hamile 23 haftalık hamile 24 haftalık hamile 25 haftalık hamile 26 haftalık hamile 27 haftalık hamile 28 haftalık hamile 29 haftalık hamile 3 ay 3 aylık 3 aylık bebek 3 aylık bebekle yolculuk 30 haftalık hamile 31 haftalık hamile 32 haftalık hamile 33 haftalık hamile 34 haftalık hamile 35 haftalık hamile 36 haftalık hamile 37 haftalık hamile 38 haftalık hamile 3li test 40 haftalık hamile 5 aylık bebek gelişimi 5 aylık ilk diş 6 aylık 6 aylık bebek gelişimi 6 haftalık hamile 6.ay 7 aylık bebek gelişimi 7 haftalık hamile 7.ay 8 haftalık hamile 9 haftalık hamile afp hormonu ağrısız rahim filmi alışveriş Amerikada doğum anne günlüğü anne karnında hıçkırık anne sütü anne sütü nasıl artar anneler günü anneler günü hediyesi aşılama baş geliş baş pelvis uyumsuzlugu bebeğim az emiyor bebeğim dönmeye başladı bebeğimin 7.ayı bebeğimize ilk eşya bebeğin 1. ay doktor kontrolü bebeğin 5. ayı bebeğinize ne zaman emzik verdiniz bebek alısverisi bebek ismi belirleme bebek odası bebek odası fikirleri bebek odasi alisverisi bebek odasi hazirliklari bebek şekeri bebekle araba sürmek bebekle araba yolculuğu bebekle uçak yolculuğu bebekle yolculuk bel destek bandi biberonla anne sütü brixton hicks cinsiyeti belli oldu çatı muayenesi çatı muayenesi nasıl çatı muyenesi acıtıyor mu çatlatma iğnesi detaylı ultrason dış gebelik dis gebelik dogum fotografcisi dogum hikayesi dogum korsesi dogum sonrasi korse dogumu hizlandiran yiyecekler dogumu kolaylastiran yiyecekler doğum hikayesi doğum izni doğum izni kaçıncı haftada alınır düşük ektopik gebelik emzik emzik kullanımı emzirirken hamile kalmak emzirmeyi bırakma enneler gunu epidüral sezeryan fetal kalp atışı FKA gebe gunlugu gebelik beslenmesi gebelik gunlugu gebelik izni gebelik sekeri gebelik şekeri gebelik testi gebelikte çatlak gebelikte hipertroid gebelikte nasıl beslenilir gebelikte spor gece beslenmesi gece emmesi gece emzirmeyi kesme göbek deliği ağrısı habituel abortus hafta hafta hamilelik Hamiklelikte hafta hafta kilo takibi hamile hamile fotografcisi hamile fotografi hamile fotografi cekimi hamile gunlugu hamile yogasi hamilelik hamilelik cekimi Hamilelik denemeleri hamilelik fotograf cekimi hamilelik fotografcisi hamilelik fotograflari hamilelik gunlugu hamilelik izni hamilelik kiloları hamilelik kilosu hamilelik lekeleri hamilelik raporu hamilelik sekeri hamilelik şekeri hamilelik testi hamilelik ücretli izin hamilelik yogası hamilelikte bel agrisi Hamilelikte beslenme hamilelikte boyun fıtıgı hamilelikte demir değeri hamilelikte hıçkırık hamilelikte kasık ağrısı hamilelikte kilo alım tablosu hamilelikte kilo alımı hamilelikte kilo cetveli hamilelikte kramp hamilelikte mide bulantısı hamilelikte nasıl beslenilmeli hamilelikte sırt ağrısı hamilelikte sirt agrisi hamilelikte tatil hamilelikte tetanoz asisi hamilelikte uçak yolculugu hamilelikte yüksek troid hamileyken emzirme hamileyken kaç kilo aldım hangi haftada kaç kilo aldım harmony test harmony test sonucu hastane çantası hastane çantası hazırlama hastane çantasında neler olmalı hipoglisemi histeroskopi hypnobirthing ikili test ikinci hamilelik ilaç tedavisi ilk diş ilk tekme infertilite insülin direnci kaçıncı haftada kaç kilo kakao yağı kalp atışı kendi odasına geçirmek kısırlık kız bebek isimleri kız mı erkek mi Kilo Takibi klomen kolik korse kürtaj lierac lohusa lohusa depresyonu lohusa sendromu makat geliş meme ucu ağrısı memeden kesme methotrexate tedavisi Mom mom değeri mother's day MTHFR 1298 heterozigot MTHFR heterozigot müslin örtü nöral tüp defekti nst NST'de hareket etmesi için ne yenir NSTye ne zaman girilir ntd ovulasyon pcos pko polikistik over predictor rahim filmi rahim kasılması sezaryen sezeryan dogum hikayesi sezeryan korsesi SGK raporu spermiogram spina bifida spinal anestezi spinal sezeryan süt arttırma yöntemi sütten kesme şaşı bebek şeker yüklemesi T shape rahim T şeklinde rahim tekme tekrarlayan düşük tetanoz aşısı tsh yüksek tüp bebek uyku düzeni uyku egitimi uyku eğitimi üçlü test yenidogan icin kullanışlı ürünler yenidogan ihtiyac listesi yenidoğan alışveriş listesi yer yatagında uyutmak yumurta takibi yüksek riskli

Followers

İLETİŞİM

Email ile Takip İçin;

  © NOME DO SEU BLOG

Design by Emporium Digital